Tujina

Američani napadli bolnišnico

Kandahar/Rijad, 28. 01. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

V davišnjem napadu ameriških posebnih enot na bolnišnico v Kandaharju na jugu Afganistana je bilo ubitih šest oboroženih Arabcev, domnevnih članov teroristične mreže Al Kaida, ki so se tam skrivali šest tednov.

Savdski notranji minister upa, da jim bodo ZDA vrnile njihove državljane
Savdski notranji minister upa, da jim bodo ZDA vrnile njihove državljane FOTO: Reuters

V napadu, ki se je začel ob 6. uri zjutraj po lokalnem času, je bilo ranjenih tudi pet afganistanskih vojakov. Silovito obstreljevanje z avtomatskim orožjem je trajalo več ur.

Afganistanske oblasti so domnevnim borcem Al Kaide, ki so se skrivali v bolnišnici, ponudile priložnost, da se predajo. Borci pa so to zavrnili in se borili do smrti. Konec minulega leta v bolnišnico v Kandaharju prepeljanih 19 ranjenih domnevnih borcev Al Kaide. Takrat je bil Kandahar še pod nadzorom talibanov. Po padcu talibanskega režima je desetim borcem uspelo zapustiti bolnišnico, dva sta bila aretirana, eden pa je umrl pri poskusu pobega. Ostalih šest bolnišnice ni hotelo zapustiti. Grozili so, da se bodo razstrelili, če se jim bo kdorkoli približal.

Savdska arabija pričakuje sodelovanje ZDA

image (28)
image (28) FOTO: 24ur.com

Savdski notranji minister Najef Ben Abdel Aziz je potrdil, da so se savdske oblasti pogovarjale z ZDA o več kot sto savdskih državljanih, ki so priprti v ameriškem oporišču Guantanamo na Kubi. "Savdska Arabija je seznanjena s tem, da so med priprtimi talibanskimi borci in pripadniki teroristične organizacije Al Kaida v oporišču tudi savdski državljani, vendar proti njim zavrača vse obtožbe, razen dejstva, da so bili aretirani v Afganistanu", je pred odhodom v Bejrut, kjer bo potekalo srečanje arabskih notranjih ministrov, še dejal Aziz.

Kot je še dejal savdski notranji minister, Rijad z ameriški oblastmi pozorno spremlja vprašanje savdskih zapornikov v oporišču Guantanamo, ob tem pa je izrazil upanje, da bodo ZDA pri reševanju tega vprašanja sodelovale. Po Azizovih besedah bodo ameriške oblasti po zaslišanju savdskih zapornikov odločile, ali jih bodo morda izročili Savdski Arabiji.

Število savdskih državljanov, ki so se borili na strani talibanov in pripadnikov Al Kaide, in so jih aretirali, ni znano. Pakistan je nedavno sporočil, da so pakistanske in ameriške enote v bližini pakistansko-afganistanske meje aretirale približno 250 "arabskih Afganistancev", med katerimi naj bi bilo 240 Savdijcev. ZDA so v oporišče Guantanamo doslej pripeljale 158 talibanskih borcev in pripadnikov Al Kaide.

Američani so za "moderno" obravnavanje ženevskih konvencij

V Beli hiši so v zvezi z vprašanjem statusa afganistanskih ujetnikov, zaprtih v ameriškem oporišču Guantanamo na Kubi, poudarili nujnost "moderne" obravnave ženevske konvencije, ki ščiti vojne ujetnike, in sicer zaradi specifičnosti vojne v Afganistanu. "Ujetniki prihajajo iz več kot 30 držav. Ne pripadajo nobeni organizirani vojski ali državi, v Afganistan pa so se odšli urit za sodelovanje v terorističnih akcijah. Gre za zapleteno zadevo brez predhodnega primera," je dejal tiskovni predstavnik Bele hiše Ari Fleischer.

Ameriški predsednik George Bush se je o tem vprašanju danes pogovarjal z glavnimi sodelavci iz Sveta za nacionalno varnost. Po besedah Fleischerja po sestanku niso objavili nobene odločitve, prav tako ni znano, ali jo bodo sprejeli še danes ali pozneje. Sicer pa vodilni predstavniki Busheve administracije, med njimi državni sekretar Colin Powell, soglašajo, da ujetniki v Guantanamu ne morejo uživati statusa vojnega ujetnika, je še dejal Fleischer.

Neki neimenovani predstavnik State Departmenta pa je dejal, da bodo predstavniki Belgije in Švedske ta teden v Guantanamu lahko obiskali ujetnike iz njihovih držav, ki so jih zajeli v Afganistanu. Med skupno 158 ujetniki sta v tem ameriškem oporišču na Kubi najmanj en belgijski in en švedski državljan. Oblasti v Bruslju in Stockholmu so namreč zahtevale srečanje z njima.

So bili med talibani tudi Francozi?

Francoski dnevnik Le Figaro pa v današnji izdaji razkriva, da naj bi med zaporniki v oporišču Guantanamo bili tudi francoski državljani, ki so se borili na strani talibanov. Dnevnik sicer ne navaja natančnega števila "francoskih talibanov", temveč sklicujoč se na neimenovane policijske vire piše, da naj bi med zaporniki, ki imajo 25 različnih državljanstev, bili tudi Francozi ali osebe z dvojnim državljanstvom, tudi s francoskim. Francoske oblasti imajo različne podatke o številu domnevnih francoskih talibanov, vendar pa naj bi po navedbah francoskega časnika bilo v oporišču Guantanamo zaprtih sedem Francozov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17