Nemiri zaradi filma so najprej izbruhnili v Kairu, kjer so protestniki preplezali zid praznega ameriškega veleposlaništva ter sneli ameriško in izobesili islamsko zastavo. Protesti so se pozneje razširili tudi po drugih arabskih državah.
V Egiptu je bilo nemirno tudi danes ponoči. Protestniki so vztrajali na ulicah glavnega mesta v bližini ameriškega veleposlaništva, kjer so izbruhnili tudi spopadi s policijo. V policiste so protestniki metali kamenje in molotovke, policija pa je odgovorila s solzivcem. V nemirih je bilo poškodovanih več ljudi, tako med policisti kot protestniki.
Sporni film je obsodil tudi egiptovski predsednik Mohamed Morsi, a je hkrati poskušal pomiriti razjarjeno ljudstvo. "Naša dolžnost je, da zaščitimo naše goste in obiskovalce od drugod. Vse zato pozivam, naj imajo to v mislih, naj ne kršijo zakonov in ne napadajo veleposlaništev," je dejal.
V jemenski prestolnici Sana je več tisoč protestnikov vdrlo v ameriško veleposlaništvo. Zažgali so več diplomatskih avtomobilov, znesli pa so se tudi nad ameriško zastavo. Policisti so odgovorili s streli in vodnimi topovi. Ranjeni naj bi bili na obeh straneh. Osebje ambasade so prepeljali na varnejšo lokacijo.
Ameriške zastave so zažigali tudi v Tunisu in Gazi. Okoli 500 protestnikov se je zbralo v Teheranu in vzklikalo "Smrt Ameriki!". Shod se je po nekaj urah mirno končal. Večstoglava množica se je zbrala tudi v bangladeški prestolnici Daka.
V Afganistanu pa so se zadeve lotili drugače. Da si ljudje ne bi mogli ogledati spornega filma, so prepovedali dostop do YouTuba. Ukrep je bil sprva začasen, danes pa so se odločili, da bo veljal za stalno.
Hillary Clinton: Ameriška vlada nima s filmom nič
Oglasila se je tudi ameriška zunanja ministrica Hillary Clinton. Poudarila je, da ameriška vlada nima s filmom nič. Opisala ga je z besedama "gnusen" in "kazniv".
'Za napadom stojijo islamski skrajneži'
Predsednik obveščevalnega odbora predstavniškega doma ameriškega kongresa Mike Rogers je prepričan, da je bil torkov napad na ameriški konzulat v Bengaziju predobro usklajen, organiziran in izveden, da bi šlo le za spontan protest zaradi filma, ki se norčuje iz preroka Mohameda. V napadu na konzulat je umrl ameriški veleposlanik v Libiji Christopher Stevens, poleg njega pa še trije Američani in nekaj libijskih varnostnikov. Prijeli so štiri osumljence.
Ameriški predsednik Barack Obama je v Libijo že napotil 50 pripadnikov posebne protiteroristične enote, marince in preiskovalce FBI, proti libijski obali pa potujeta tudi dva rušilca, oborožena z raketnimi izstrelki tomahawk.
Avtor filma naj bi zavajal igralce
Medtem je agencija AP odkrila, da je avtor filma egiptovski kristjan, ki je bil pred leti v ZDA obsojen zaradi ponarejanja čekov in še vedno laže o svojem pravem imenu. Lagal pa naj bi tudi igralski ekipi. Tako igralka v filmu Cindy Lee Garcia pravi, da bo tožila avtorja, ker so jo skupaj z drugimi prevarali. Prepričana je bila namreč, da nastopa v filmu z naslovom "Puščavski bojevnik", a so film pozneje preimenovali v "Nedolžnost muslimanov", prikazovanje na spletni strani YouTube pa je razburilo islamski svet.
KOMENTARJI (453)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.