
Stališča administracije sta novinarjem v Washingtonu razložila ameriški veleposlanik za vojne zločine Pierre Richard Prosper in posebni pomočnik generalnega pravnika ameriške kopenske vojske (JAG) Hays Parks. Medtem ko bodo tekoče vojne zločine proti zavezniškim enotam obravnavali Američani in če bodo to želeli tudi Britanci, pa bo, po Prosperjevih besedah, za pretekle zločine režima Sadama Huseina, poskrbel nov iraški pravosodni sistem, ki ga je treba šele vzpostaviti. V nobenem primeru Američani ne bodo dovolili mednarodnega vmešavanja.
Parks je dejal, da Iračanom pri tekočih spopadih očita vsaj tri kršitve ženevske konvencije oziroma vojnih zakonov, zaradi katerih bodo odgovornim sodili pred ameriško vojaško komisijo, vojaškimi sodišči ali pa na zveznih civilnih sodiščih. Prvi dve kršitvi se nanašata na prikazovanje trupel ameriških vojakov na iraški televiziji in javno zasliševanje ameriških vojnih ujetnikov, kar so 23. marca predvajali na iraški televiziji in na arabski satelitski televiziji Al Džazira. Prosper in Parks trdita, da je vojni zločin tudi navidezno predajanje ameriškim enotam in mahanje z belimi zastavami, da bi Američane zvabili v zasedo. Prav tako narobe, naj bi bilo tudi, preoblačenje iraških vojakov v civilna oblačila in nadaljevanje spopadov.
Prosper je dejal, da bodo obsojeni prejeli zaporne ali smrtne kazni. Američani se posvetujejo s pripadniki iraške emigracije glede tega, kakšno usodo bodo namenili vrhu iraškega režima na čelu s predsednikom Sadamom Huseinom, njegovima sinovoma Udajem in Kusajem, ter drugimi najtesnejšimi sodelavci iraškega diktatorja. O njih zbirajo debele kartoteke, ki jih bo najverjetneje obravnaval nov iraški pravosodni sistem, potem ko bo v Iraku zavladala demokracija po ameriškem receptu.
Parks je tudi malce pomiril zagovornike človekovih pravic in dejal, da administracija nima načrtov, da bi iraške vojne ujetnike pošiljala v bazo Guantanamo na Kubi, kjer v nasprotju z mednarodnimi normami zadržujejo domnevne teroriste iz Afganistana. Parks je prav tako zavrnil kritike, da je pokrivanje obrazov iraških vojnih ujetnikov z vrečami, kršitev ženevske konvencije. Iračani menda lahko pod takšnimi kapucami še naprej dihajo, na glavi pa jih imajo, da ne bi mogli pobegniti z morebitnimi koristnimi informacijami.