Za potrditev v senatu je bila potrebna najmanj dvotretjinska večina, sporazum pa predvideva zmanjšanje števila jedrskih konic za okoli 30 odstotkov. Republikanci so temu nasprotovali, a je vseeno danes za sporazum glasovalo 11 republikanskih senatorjev in dva neodvisna senatorja. Preden bo povsem veljaven, pa ga mora potrditi tudi ruska duma. Po pričakovanjih naj bi se to zgodilo do naslednje pomladi.
Predsednik senatnega odbora za zunanje zadeve John Kerry je po glasovanju dejal, da je bilo to zgodovinsko glasovanje v senatu, samo dejanje pa pomeni, da bodo zdaj ZDA varnejše, svet pa se bo še oddaljil od potencialne jedrske katastrofe. "Zmagovalci niso opredeljeni s stranko ali ideologijo. Zmagovalci so Američani, ki bodo z zmanjšanjem števila ruskih jedrskih konic, ki so uperjene proti njim, varnejši in bodo imeli več koristi, če bodo vedeli, da bo naše sodelovanje z Rusijo pri brzdanju jedrskih ambicij Irana in oskrbi naših enot v Afganistanu močnejše," je povedal.
Sporazum Start nadomešča podobnega iz preteklih let, od ZDA in Rusije pa zahteva, da nimata več kot 1550 strateških jedrskih konic. To so na primer tudi tiste konice, nameščene na raketah z dolgim dometom, s katerimi lahko državi obstreljujeta druga drugo kar z domačega ozemlja. Sporazum prav tako uvaja sistem nadzora uresničevanja določil v obeh državah. Ameriški predsednik Barack Obama in demokrati so pri sporazumu Start prav tako dosegli nekaj, kar se je zdelo nemogoče. Razdelili so republikance v senatu.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.