55 držav, ki skupaj proizvedejo za skoraj 80 odstotkov vseh izpustov toplogrednih plinov na svetu, je že postavilo nacionalne cilje za njihovo zmanjšanje, so sporočili Združeni narodi (ZN). "To je še okrepilo zaveze, ki smo jih sprejeli na podnebnem vrhu v Koebenhavnu,“ je bil optimističen vodja sekretariata za podnebne spremembe pri ZN Yvo de Boer.
A dejstvo je, da prav veliko razlogov za optimizem ni. Največje onesnaževalke, Kitajska in ZDA, so le ponovile nič kaj ambiciozne zaveze iz Koebenhavna. Že takrat so strokovnjaki poudarjali, da je to bistveno premalo, da bi segrevanje ozračja zadržali pod še sprejemljivo mejo dveh stopinj Celzija v primerjavi s predindustrijskimi časi.
Poleg tega je 55 držav sorazmerno malo, saj je bila nedelja zadnji dan, da sporočijo svoje cilje. Tako so se dogovorili na decembrskem podnebnem vrhu na Danskem, ki je večino močno razočaral. Zavezujočega dogovora, s katerim bi države prisilili zmanjšati izpuste toplogrednih plinov, namreč svet ni dočakal.
Cilj kljub vsemu ostaja: omejiti globalno segrevanje ozračja. Kako bodo to dosegle, pa so morale države, kot že omenjeno, Združenim narodom sporočiti do nedelje.
Letos se bodo politiki in znanstveniki spet sestali, tokrat v Mehiki. In to pot naj bi končno dosegli dogovor, ki bo veljal za vse in bo pravno zavezujoč.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.