Na Sanaderjeve izjave, da Hrvaška ne bo sprejela nobenih slovenskih predlogov sprememb in dopolnil zadnjega Rehnovega predloga glede reševanja mejnega spora, se je odzval tudi premier Borut Pahor. Dejal je, da to vzbuja malo možnosti in ponovil, da je Slovenija dolžna zaščititi svoje interese.
Slovenska vlada se je sicer po njegovih besedah na Rehnov predlog odzvala "zelo razumno in pravočasno z dopolnili", ki so, poudarja, resna.
Ob tem je ponovil, da vprašanja dvostranskih odnosov, ki zadevajo določitev meje, v pogajanja z Evropsko unijo ni vnesla Slovenija. To vprašanje je sprožila sporna dokumentacija hrvaške strani, ki prejudicira mejo, Slovenija pa je dolžna zaščiti svoje interese, je še poudaril Pahor.
Kljub temu da Sanaderjeve besede ne zvenijo vzpodbudno, pa ni hotel izključiti možnosti, da do dogovora o rešitvi vprašanja meje prek Evropske komisije vendarle pride.
"Če Hrvaška umakne sporno dokumentacijo, Slovenija nima razlogov, da bi zadrževala hrvaška pogajanja. Mi si želimo, da bi se vprašanje meje rešilo, vendar je to povezano tudi s poskusom Evropske komisije oz. EU, da pri tem posreduje in koliko posreduje," je med drugim še dejal Pahor.
'Amandmajev ne bomo sprejeli!'
"Hrvaška ne bo sprejela nobenih slovenskih predlogov sprememb in dopolnil zadnjega predloga evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna glede spora o meji. Tisto, kar vemo iz medijev, sicer pa ne tudi uradno, je, da so Slovenci zahtevali določene amandmaje. Ne bomo jih sprejeli," je bil sicer odločen hrvaški premier Ivo Sanader. Ponovil je, da je bil Rehnov predlog predstavljen po načelu "vzemi ali pusti", ne pa tudi kot predlog, ki ga je možno spreminjati z amandmaji. ''Hrvaški sabor je potrdil hrvaški odgovor Rehnu, v katerem je po soglasju vseh parlamentarnih strank Zagreb sprejel bruseljski predlog. Mi stojimo na omenjenem izhodišču in pričakujemo, da nas bo komisar Rehn obvestil o slovenskem odgovoru. Vnovič pozivam slovenski državni vrh, naj umakne blokado hrvaških pogajanj z Evropsko unijo, ker smo izgubili šest mesecev."
Sanaderjevim besedam je pritrdil zunanji minister Gordan Jandroković, ki je izrecno povedal, da Hrvaška ne bo sprejela nobenih sprememb in amandmajev na Rehnov predlog. Dejal je, da je predlog "kompromisen in zadnji" po načelu "vzemi ali pusti", zahteve po spremembah pa pomenijo "zavračanje" predloga. "Za Hrvaško je nesprejemljiva razprava o spremembah in dopolnilih omenjenega besedila. Predlog ni samo Rehnov, temveč ga podpira predsedujoči evropski trio Francija, Češka in Švedska.'' Ponovil je še, da Hrvaška pričakuje nujno deblokado hrvaških pogajanj, ne glede na to, ali bo Slovenija sprejela Rehnov predlog. Do konca tedna pričakuje novo srečanje s predstavniki Evropske unije in Slovenije glede spora.
Odzval se je tudi na poročanje Novega lista, ki je objavil interno sporočilo hrvaških diplomatov iz Prage, češ da se je Rehn odločil popustiti Sloveniji in vrniti pogajanja na začetek. Pojasnil je, da je vsak dan veliko diplomatske pošte, sicer pa, da je nenavadno, da se je del pojavil zunaj diplomatskih kanalov. Zato je napovedal interno preiskavo primera.
'Slovenija ne zadržuje Hrvaške'
''Širitev EU na Zahodni Balkan je naš strateški interes,'' se zaveda tudi slovenski evropski poslanec Jelko Kacin, ki pa opozarja, da "Hrvaško na tem področju čaka spoznanje, da bo morala za vstop v EU ne le urediti mejno vprašanje s Slovenijo, ampak tudi s Srbijo, BiH in Črno goro. Ampak prav ti poskusi, ki jih izvajamo sedaj skupaj z Evropsko komisijo, lahko prinesejo neka nova orodja, ki bi jih lahko potem uporabili pri reševanju takih zapletov naprej na območju Zahodnega Balkana. V tem trenutku prevladuje povsem nerealna predstava, da Slovenija zadržuje Hrvaško, kar seveda ni res. Slovenija zadržuje Hrvaško le na enem primeru – primeru mejnega vprašanja. Hrvaške ladjedelnice, boj proti organiziranemu kriminalu in korupciji, reforma pravosodnega sistema, pogoji za delovanje svobode medijev, težave, ki jih imajo z vračanjem srbskih beguncev na ozemlje Hrvaške, težave z zemljiško knjigo so veliki izzivi, ki jih bo Hrvaška morala obvladati, da se bo kvalificirala za vstop v EU.''
KOMENTARJI (797)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.