Alžirska vlada se trudi umiriti napete razmere v državi. Predsednik Abdelaziz Bouteflika je že pred časom dejal, da bo zakon odpravil v najkrajšem možnem času, danes pa je njegov zunanji minister Mourad Medelci dejal, da se bo to zgodilo v naslednji dneh. Država, sicer Ljudska demokratična republika, bo tako po 19 letih izrednih razmer končno malce svobodneje zadihala, saj so bili protesti in množična zbiranja prepovedana.
Medelci je to izjavil za francosko radijsko postajo Europe 1, kako se je na to odzvala domača javnost, pa še ni znano. Zakon so sprejeli leta 1992, ko je državo pretresala državljanska vojna.
Sicer pa je tudi Alžirijo zajela revolucionarna mrzlica. V državi je bilo v zadnjem času vse več nemirov, ki so bili posledica višanja brezposelnosti in nagle rasti cen hrane. Alžirska vlada je pred mesecem z namenom umirjanja napetosti znižala cene sladkorja in jedilnega olja.
V Jemnu se protesti nadaljujejo
V mestu Taiz se je na stotine protivladnih protestnikov, ki zahtevajo odstop predsednika Alija Abdulaha Saleha, spopadlo s predsednikovimi podporniki. Obmetavajo se s kamenjem, policisti pa poskušajo s streli v zrak množico umiriti. Očividci so tiskovni agenciji Reuters sporočili, da policistom ne uspe umiriti razmer. V nemirih je bilo ranjenih najmanj 17 ljudi.
V prestolnici Sana pa so se protestniki odpravili pred stavbo varnostnih sil, na poti pa vzklikajo "Hej, Ali, ven, ven!“. Pomembna je tudi univerza, v kateri se zdaj že vsak dan zbirajo mladi, ki nato nadaljujejo pot po mestu in zahtevajo spremembe. V prostorih univerze se mladi in drugi protestniki dogovarjajo ter usklajujejo o zahtevah. "Ni druge opcije, kot da gre,“ so enotni.
Policija je v študentsko poslopje v Sani zaklenila več tisoč protestnikov, ki so bežali pred napadalci. Pri tem je bilo ranjenih najmanj pet ljudi.
Po navedbah prič so aretirali so jih najmanj 23. Po navedbah organizacije za zaščito človekovih pravic Human Rights Watch naj bi varnostne sile proti protestnikom uporabljale paralizatorje in pendreke, poroča katarska televizija Al Jazeera.
Spopadi v Bahrajnu
Varnostne sile v Bahrajnu so danes s solzivcem in gumijastimi naboji poskušale razgnati protestnike pred napovedanimi prodemokratičnimi demonstracijami, so povedali očividci. Policija je razgnala protestnike v pretežno šiitski vasi Nevidrat na jugozahodu države. Pri tem je bilo ranjenih več ljudi.
Protesti sicer potekajo v več vaseh okoli prestolnice Manama, po zadnjih podatkih pa naj bi bilo v spopadih med policijo in protestniki v teh vaseh ranjenih najmanj 20 ljudi.
Današnji protesti naj bi potekali na dan, ko v Bahrajnu praznujejo obletnico leta 2002 sprejete ustave, ki je v tej zalivski državi prinesla prodemokratične reforme, med drugim izvoljeni parlament. V 40-članskem parlamentu 18 sedežev pripada opoziciji.
Vendar pa opozicijskim skupinam to ni dovolj in si želijo globljih reform v državi, kjer je na oblasti dinastija pod vodstvom kralja Hamada bin Ise Al Kalife. Opozicija med drugim zahteva, da bi parlament dobil večjo moč odločanja in da bi prekinili s tradicijo, da se na visoke vladne položaje imenuje člane monarhije.
V bahrajnski prestolnici Manama so varnostne sile v visoki pripravljenosti za primer, če bi se proti osrednjemu križišču zgrnile množice protestnikov, ki želijo uprizoriti demonstracije po zgledu tistih na trgu Tahrir v egiptovskem Kairu.
Protesti so v nedeljo potekali tudi v vasi Karzakan na zahodu Bahrajna, pri tem pa je bilo v spopadih med policijo in protestniki več ranjenih na obeh straneh.
Šiiti v Bahrajnu, ki sestavljajo okoli 70 odstotkov prebivalstva, se že dlje časa pritožujejo nad sistematično diskriminacijo vladajočih sunitov.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.