Cilj zavezništva naj bi bil z najnovejšo tehnologijo zmanjšati emisije toplogrednih plinov. Ukrepi pa naj na noben način ne bi vplivali na obči ali gospodarski razvoj regije.
Načrt, ki je nastal pod pokroviteljstvom ZDA, je bil doslej tajen, Avstralija pa naj bi se vanj vključila pred kratkim. Avstralski premier John Howard je o omenjeni okoljevarstveni strategiji minuli teden razpravljal z ameriškim predsednikom Georgeom Bushom med obiskom v Washingtonu. O isti temi se je na srečanju z Bushem pogovarjal tudi indijski premier Manmohan Singh.
Avstralski minister za okolje Ian Campbell pa je dejal, da bodo podrobnosti zavezništva kmalu znane. "Kmalu bodo znane države, ki so pristopile in vsi morebitni nadaljnji predlogi. Jasno je, da Kjotski protokol sveta ne pelje v smer razvoja. Najti moramo nekaj, kar bo delovalo bolje," je novinarjem izdal Campbell.
V Kjotskem protokolu iz leta 1997, ki ga je doslej podpisalo 150 držav, so se industrijske države obvezale, da bodo emisije najpomembnejših toplogrednih plinov do leta 2012 v primerjavi z letom 1990 zmanjšale za najmanj pet odstotkov. ZDA in Avstralija nasprotujeta Kjotskemu protokolu, ker izključuje velike države v razvoju, kot sta Kitajska in Indija.