V Franciji morajo po novem vsi vozniki imeti med obvezno opremo tudi alkotest. Najcenejši naj bi stali nekaj manj kot pet evrov, dražji, za večkratno uporabo, pa tudi več kot sto. Zakon bo v veljavo stopil jutri, sprejela pa ga je še prejšnja vlada pod oblastjo takratnega predsednika Nicolasa Sarkozyja.
Nasprotniki tega ukrepa pa pravijo, da gre bolj za polnjenje žepov kot pa zagotavljanje večje varnosti v prometu. Vodjo skupine Daniela Orgevala, ki se bori za večjo varnost v prometu, so namreč francoski mediji razkrinkali, da je hkrati tudi na vodilnem položaju enega največjih proizvajalcev enkratnih testerjev alkoholiziranosti, družbe Contralco.
Francoski časopis Sud Ouest je to zapisal v sredini izdaji, pri tem pa je dodal, da je bil I-Test razvit le osem mesecev pred lanskim marcem, ko je francoska vlada uzakonila omenjen ukrep. Contralco je le eno izmed dveh podjetij v Franciji, katerih testerji zadoščajo pogojem, ki jih je pri pisanju zakona postavila Sarkozyjeva vlada.
S tem pa je vlada očitno naredila tudi veliko uslugo Contralcu, ki je bil pred sprejemom zakona že v finančnih težavah, po uzakonitvi zahteve za alkoteste, pa je zaposlilo sto novih ljudi.
Razkritje Sud Ouesta pa je razjezilo tudi druge motoristične organizacije. "Vsi so zmagovalci z izjemo uporabnikov cest," je vse skupaj komentirala Chantal Perrichon iz francoske lige proti nasilju na cestah. Dodala je, da je edini namen testerjev bogatenje njihovih proizvajalcev. "Uporabili so svoje imenike in dosegli svoj cilj in človek jim lahko le čestita. Vendar pa 37 milijonov voznikov, ki so zdaj prisiljeni kupiti dihalne testerje, lahko zdaj le toži zaradi vladne nesposobnosti, da bi potegnila pravo potezo," ne skriva sarkazma Chantalova.
Sarkozy je napovedoval, da bo z novo zakonodajo za skoraj tretjino zmanjšal število nesreč, ki jih povzročijo alkoholizirani vozniki. Orgeval pa se je v sredo branil z besedami, da je bilo vse storjeno zakonito. "Imamo provokativno vlogo. Če je to lobiranje, potem to potrjujem, saj smo lobirali za varnost na cestah in njihovih uporabnikov. In če to pomaga ustvarjati nova delovna mesta za francoska podjetja, potem je to toliko bolje," je dejal.
Zakon namreč od voznikov zahteva, da pred vožnjo opravijo alkotest. Kritiki tega zakona pa pravijo, da enkratni testi niso dovolj natančni pokazatelj dejanske alkoholiziranosti voznika. Prepričani so, da tisti vozniki, ki se zavedajo svoje opitosti, ne bodo uporabili testa. Vsakogar, ki v vozilu ne bo imel testerja, bodo policisti kaznovali z 11 evri kazni.
V Veliki Britaniji so voznike, ki se odpravljajo v Francijo, že opozorili, naj testerje kupijo, saj naj bi francoski policisti že pripravljali poostren nadzor na vseh glavnih poteh iz francoskih pristanišč.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.