Uber prek svoje aplikacije povezuje potnike z vozniki. Stranke za opravljeno pot plačajo Uberju, podjetje pa ustrezen del plačila nato nakaže voznikom. Po poročanju Guardiana naj bi eden vodilnih ponudnikov prevozniških storitev svojim voznikom izplačeval zgolj minimalne plače ali celo manj.
Frank Field, član britanskega parlamenta in predsednik Odbora za delo in pokojnine, je v imenu Uberjevih delavcev opozoril, da jih podjetje sili v ekstremno dolge delavnike, ki včasih presegajo 70 ur na teden, zaslužijo pa le za golo preživetje. Field je prejel pritožbe 83 voznikov. Ti so priznali, da so velikokrat prejeli manj od zakonsko predpisane minimalne plače, svoje delo pa opisali kot služenje v "viktorijanski dobi", ko so zaslužki komaj zadoščali za osnovno eksistenco, delovnik je bil grozljivo dolg, delovne razmere pa nevarne zdravju delavca.
Uber od svojih delavcev zahteva, da se samozaposlijo, kar družbi zakonsko omogoča izplačilo plač, manjših od minimalne. Field pravi, da so delavci popolnoma odvisni od svojega delodajalca. Uber jim diktira delovnik, poljubno dviguje svojo provizijo in hkrati niža zneske, ki jih vozniki lahko zaračunavajo strankam. Če zaposleni zavrnejo preveč ponudb, jih Uber avtomatsko izbriše iz sistema. Za nameček od voznikov zahteva, da njihova vozila ustrezajo (visokim) predpisanim standardom.
Field v svojem poročilu še navaja, da taksisti že tako trpijo na ogromnem trgu delovne sile. "Več delavcev, kot bo pahnjenih v slabo plača težaška dela, manjši bo priliv v državni proračun," pojasnjuje.
Uber zavrača očitke
V Uberju Fieldovemu poročilu ne verjamejo. Odgovarjajo, da je bilo v zadnji raziskavi devet od desetih voznikov zadovoljnih z višino njihove plače in da jim delo dopušča, da združujejo poklicno in zasebno življenje. "Ponosni smo na priložnosti, ki jih ustvarjamo za naše voznike, vozijo lahko kadar koli in kjer koli želijo. Vozniki, ki uporabljajo našo aplikacijo, so septembra na primer zaslužili več kot 16 funtov (19 evrov) na uro."
Iz družbe so še sporočili, da zgolj kakšna četrtina njihovih zaposlenih dela več kot 40 ur na teden. Hkrati pozivajo vse, ki zaslužijo manj od minimalne plače, da jih kontaktirajo. Svetovali jim bodo, kako optimizirati delo tako, da bodo njihovi mesečni prejemki višji.
V poročilu, ki ga je Field napisal skupaj z uradnim preiskovalcem Andrewom Forseryjem, je navedeno tudi, da je Uber preplavil trg z novimi prevozniki, dvignil konkurenčno ponudbo, prisilil voznike, da dejansko tekmujejo za potnike. Tisti, ki so vzeli kredit za nakupe novih vozil, se tako počutijo ujeti. Število licenciranih voznikov se je v zadnjih šestih letih v Londonu skoraj podvojilo. Z 59.000 leta 2010 na 116.000 letošnji december. Uber pravi, da v Veliki Britaniji za njih dela okrog 40.000 voznikov, od tega okoli 30.000 v Londonu.
Voznik zaslužil dobra dva evra na uro
Field se je srečal s številnimi prevozniki, eden od njih mu je pripovedoval: "Včeraj je neto znesek moje ure padel na 2 funta (2,38 evra). Zaslužil sem 40 funtov (47,56 evra), od tega sem moral za gorivo plačati 30 funtov (35, 74 evra)."
Drugi je opisal, da je bila njegova plača kljub dolgemu delavniku tako nizka, da je od države dobil doplačilo. "Voznine so prenizke in provizije previsoke. Vozniki delajo 6,5 dneva na teden, vozijo tudi po 16 ur na dan – to je nevarno zanje, za potnike in vse udeležence v prometu. Večkrat sem zaslužil manj od minimalne plače, zato sem pač podaljševal delavnik."
Field zdaj zahteva od pristojnih služb, da prosijo Uber, naj slabo plačana težaška dela izključi iz svojih delovnih praks, še preden obnovi licence. Od vlade pričakuje reformo trga dela. Ekonomski giganti morajo svojim zaposlenim na vsak način zagotoviti osnovne delavske pravice, vključno z minimalno plačo.
Uber je bil ustanovljen leta 2009 v San Franciscu in se je neverjetno hitro razširil po svetu. Stranke obožujejo njihove nizke cene in dostopnost, a ravno to pogosto povzroča odpor in proteste pri številnih drugih ponudnikih. V Londonu je letos 19 Uberjevih voznikov podjetje prijavilo na delavsko sodišče in trdilo, da niso samozaposleni, zato jim po zakonu pripada minimalna plača. Sodišče je presodilo v korist delavcev, a se je Uber pritožil. Zakon trenutno namreč določa, da morajo delavci tožiti delodajalca vsak posebej in ne v skupinski tožbi.
Yaseen Aslam, ustanovitelj Združenja za zasebne voznike, je dejal, da so bili vozniki v Veliki Britaniji pod udarom že dolga leta, a z vstopom Uberja na njihov trg so resnično padli na samo dno. Aktualni londonski župan, Sadiq Khan, in njegov predhodnik, Boris Johnson, sta prejela številne pozive, naj omejita število prevoznikov v Londonu, a jih je Johnson zavrnil: "Taksiji in druga vozila za najem številnim pomenijo nepogrešljivo storitev, tako za zasebne kot poklicne namene. Obvezani smo, da podpiramo to vejo industrije, seveda pa je varnost na prvem mestu."
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.