Egiptovski predsednik Hosni Mubarak, ki ga tisoči protestnikov že 12. dan pozivajo k odstopu, ni odstopil z mesta predsednika vladajoče Nacionalne demokratske stranke (NDP), kot je sprva poročala Al Arabija in drugi svetovni mediji.
Je pa zagotovo odstopilo vodstvo stranke NDP. Odstop vodstva stranke pa je bil objavljen na državni televiziji. ''Člani izvršnega sveta so odstopili s svojih položajev. Za generalnega sekretarja stranke so imenovali Hosama Badravija,'' se je glasilo sporočilo, poroča BBC.
Odstopila sta Mubarakov sin Gamal Mubarak, sicer vodja odbora za oblikovanje politike in generalni sekretar stranke Safvat al Šarif.
Gamalov odstop z visokega položaja stranke pa pomeni, da ne more več naslediti očeta na predsedniškem mestu, saj po obstoječi ustavi ne more kandidirati za mesto predsednika države.
Ta položaja sedaj zaseda Badravi. Badravi pripada reformnemu krilu stranke. Po poročanju tujih tiskovnih agencij je NPD z odstopom vodstva popustila protestnikom. Ti sicer zahtevajo odstop Mubaraka s predsedniškega stolčka in vztrajajo, da bodo demonstracije nadaljevali, dokler se to ne bo zgodilo.
Odstopila sta še tesna sodelavca predsednika Mubaraka Sakarija Asmi in Mufid Šehab.
Državna televizija še poroča, da je Hosni Mubarak kot predsednik stranke sprejel vse te odstope, kar še dodatno govori v prid temu, da sam ni odstopil.
Je odstop pomemben ali le majhna sprememba?
''Ta odstop je politično zelo pomemben, saj je ta stranka izkoriščala državo za doseganje interesov stranke, to pa je zbujalo veliko kritik,'' je za Reuters dejal analitik Dia Rašvan. Protestniki se namreč pritožujejo predvsem zaradi korupcije, revščine in politične represije, zaradi katere je moč skoncentrirana v rokah Mubaraka in njegovih zaveznikov.
''V praksi pa je pomembno, ker je ljudi, ki se zatekajo k nasilju, mobilizirala ta stranka. Sedaj so jim vzeli zaščito, ne bodo se počutili varne s stranko, ki jim krije hrbet,'' je še dejal analitik.
Po drugi strani pa je na primer eden od opozicijskih voditeljev Mohamed El Baradej dejal, da gre pri spremembah v vladajoči stranki le za majhne reforme. Mubarak po njegovih besedah doslej ni pokazal še nobenega znaka, da razume, da ljudje hočejo popoln preobrat, poroča CNN.
Odstop vodstva stranke NDP tako verjetno ne bo zadovoljil opozicije in protestnikov, ki so na osrednjem trgu v Kairu vztrajali že 12. dan. Na Trgu osvoboditve se jih je znova zbralo več deset tisoč. Protesti so sicer potekali mirno.
Protestniki so ob tem za jutri znova pozvali k nadaljevanju protestov. Tako naj bi se nedeljski protest imenoval ''dan mučenikov''.
Se v državo res vrača stabilnost?
Egiptovski premier Ahmed Šafik pa je pred tem v govoru, ki ga je predvajala egiptovska državna televizija, menil, da se v državo vrača stabilnost. Prepričan je tudi, da je rešitev iz krize dosegljiva tudi brez takojšnjega odstopa predsednika Mubaraka. Kot je pojasnil, lahko vlada zaduši proteste in doseže dogovor z nasprotniki tudi brez odstopa predsednika, ki državo s trdo roko vodi že tri desetletja.
Šafik se je pred tem sestal z voditelji protestov. Kot je povedal eden od udeležencev pogovorov, mladinski aktivist Abdel-Rahman Yusef, so na srečanju govorili, kako Mubaraku olajšati odhod s položaja. Kot eno od možnosti je omenil, da bi Mubarak predal svoja pooblastila podpredsedniku Omarju Sulejmanu in nato odstopil.
Mubarak pa se je pogovarjal z nekaterimi novimi ministri in guvernerjem egiptovske centralne banke. Gre za prvo srečanje, potem ko je Mubarak minuli teden v poskusu, da bi pomiril protestnike, razpustil prejšnjo vlado. Novoimenovanemu ministru za finance Samirju Radvanu in guvernerju centralne banke Faruku Al Okdi so se na srečanju z Mubarakom v predsedniški palači v Kairu pridružili še ministri za nafto, trgovino in socialno varnost ter premier Šafik.
Finančni minister Samir Radvan pa je dejal, da pričakuje, da se bodo banke jutri odprle, vendar bodo delale le nekatere podružnice in še te le za krajši čas. Borza pa bo tudi v ponedeljek ostala zaprta, čeprav so najprej govorili, da se bo znova odprla.
ZDA: Mubarak mora za zdaj ostati
Odstop Gamala Mubaraka pa je kot pozitiven korak že pozdravila ameriška administracija. ''To vidimo kot pozitiven korak v smeri političnih sprememb, ki bodo potrebne in se že veselimo nadaljnjih korakov,'' je po poročanju Reutersa dejal neimenovani predstavnik administracije ameriškega predsednika Baracka Obame.
Posebni Obamov odposlanec za Egipt pa je dejal, da mora Hosni Mubarak za zdaj ostati na položaju in voditi spremembe, potrebne za politično tranzicijo.
Protestniki vztrajajo
Že dvanajsti dan tisoči Egipčanov predsednika Hosnija Mubaraka pozivajo, naj odstopi s položaja. Protesti so danes potekali relativno mirno. Kot je poročala Al Džazira pa je vojska že čez dan zožila obroč okoli protestnikov. Prav tako je bilo na območju trga več vojakov kot poprej.
Po poročanju Reutersa je egiptovska vojska danes zvečer še bolj stisnila obroč okoli osrednjega kairskega trga, s katerega želijo želeli pregnati protestnike. Radi bi sprostili prometne poti, da bi promet jutri, ko bodo banke in nekatera podjetja znova odprte, lahko normalno stekel.
Kot je dejal eden od vojaških poveljnikov Hasan al Roveni, želi vojska protestnike umakniti s cest, lahko pa ostanejo na trgu. Al Roveni je že pred tem nagovoril protestnike in jih poskušal prepričati, naj ne ovirajo še dodatno gospodarstva, ki so ga protesti že tako ali tako povsem ohromili.
Protestniki pa vojski ne verjamejo. Menijo, da gre le za poskus, da jih spravijo s trga, pri tem pa se sklicujejo na gospodarstvo in s tem trivializirajo potrebe naroda.
Sicer pa Al Arabija poroča, da se življenje v Kairu počasi vrača v ustaljene tirnice, čeprav protestniki pravijo, da jutri ne bo običajni delovni dan. Je pa dopisnica Al Džazire sporočila, da so ji vojaki povedali, da bodo od danes naprej poskrbeli, da kršitev policijske ure ne bo. Nekateri se danes že vračajo na delo, številne tovarne tudi spet obratujejo.
Tudi naša posebna poročevalka iz Kaira Katja Horvat je povedala, da se življenje v Kairu vrača v ustaljene tirnice. Ljudje odhajajo na delo in po vsakodnevnih opravkih. Nekateri protestniki sicer vztrajajo na trgu, vendar, kot pravi, ''ve se, da imata glavno besedo vojska in Sulejman''.
Muslimanska bratovščina: Ne gre za islamsko vstajo
Kljub nekaterim bojaznim, da bo v Egiptu prišlo do islamske revolucije, kakršna se je zgodila leta 1979 v Iranu, pa največja egiptovska opozicijska skupina Muslimanska bratovščina zagotavlja, da pri političnih nemirih v Egiptu ne gre za islamsko vstajo.
Po njihovih navedbah gre za množične proteste proti krivičnemu diktatorskemu režimu, ki so povezani z Egipčani iz vseh družbenih slojev in vseh veroizpovedi. Po besedah direktorja spletne strani Muslimanske bratovščine Kaleda Hamze se v Egiptu dogaja mirna revolucija, katere zahteva je demokratična država.
Dodal je, da je proteste spodbudila pobuda mladih na spletnem omrežju Facebook, in poudaril, da protesti "nikakor niso povezani z islamskimi težnjami".
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.