Ameriški vesoljski agenciji Nasa je uspela izstrelitev teleskopa Kepler, ki bo v naši galaksiji iskal Zemlji podobne planete. Nasini znanstveniki so prepričani, da je tokratna misija zgodovinska, saj bi njeni rezultati lahko vplivali na radikalni preobrat v dojemanju človeka in njegove vloge v vesolju.
Teleskop so izstrelili s pomočjo nosilne rakete Delta II., v vesolje pa je poletel ob 3.30 po našem času z izstrelišča Cape Canaveral na Floridi.
"Gre za zgodovinsko misijo in ne le za misijo, ki bi lahko v znanost vnesla novosti,“ je tik pred izstrelitvijo povedal predstavnik agencije Ed Weiler. "Misija se bo dotaknila osnovnih vprašanj, ki so vse od trenutka, ko sta prva ženska in moški pogledala v nebo, del našega genskega zapisa – Ali smo sami?“ je še dodal.
Kepler bo pregledal okoli 100 tisoč zvezd v naši galaksiji. Znanstveniki pa so ga usmerili v tisti delček galaksije, za katerega menijo, da obstaja največja možnost odkritja Zemlji podobnih planetov. Misija bo trajala vse do leta 2013.
To je prva Nasina misija iskanja Zemlji podobnih planetov, ki krožijo okoli sonc, podobnih našemu, so ravno prav oddaljeni od njih in imajo temperaturo, ki bi omogočala obstoj življenja. Teleskop bo iskal relativno majhne planete, ki niso ne prevroči ne premrzli, so trdni in imajo tekočo vodo – se pravi vse nujne pogoje za obstoj življenja, je pojasnil glavni raziskovalec pri projektu William Borucki.
Misija v vrednosti 600 milijonov ameriških dolarjev je dobila ime po nemškem znanstveniku Johannesu Keplerju (1571–1630), ki je preučeval gibanje planetov in postavil nov model vesolja. S Keplerjem je astronomija stopila na nova pota. Veljalo je namreč, da se planeti gibljejo po krogih, Kepler pa je odkril, da se gibljejo po elipsah.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.