Meso divjih živali je najverjetnejši izvor tokratnega izbruha ebole. Družina prve žrtve te smrtonosne bolezni se je namreč preživljala s lovom na netopirje, ki so znani prenašalci virusa, poroča BBC.
Strokovnjaki so sledili bolezni in ugotovili, da je bila prva žrtev tokratnega izbruha dveletni otrok iz vasi Gueckedou na jugovzhodu Gvineje, kjer se pogosto prehranjujejo z mesom divjih živali. Otrok Nič, kot so ga poimenovali, je umrl 6. decembra 2013, njegova družina pa je potrdila, da lovijo dve vrsti netopirjev, navaja BBC.
V nekaterih predelih je meso divjih živali - gre za meso šimpanzov, goril, drugih opic, netopirjev, pa tudi podgan in kač - nujno za preživetje, v drugih gre za poslastico. A nekatere živali prenašajo tudi smrtonosne viruse. Tako netopirji prenašajo ebolo. Če okuženi netopir denimo izpusti sadje, ki ga je nosil v gobcu, in tega nato poje šimpanz, lahko pride do okužbe. Medtem ko je za opico to lahko usodno, jo netopir odnese brez posledic.
Strokovnjaki še vedno niso prepričani, kako točno pride do prenosa virusa z netopirja oziroma živali na človeka, je dejal virolog z univerze Nottingham Jonathan Ball. Načeloma prenos z živali na človeka ni enostaven, je dodal in nadaljeval, da mora virus dobiti dostop do celic, denimo prek okužene krvi.
Večina ljudi meso kupuje na tržnicah, ko je že to kuhano. Večje možnosti za okužbo so torej pri tistih, ki imajo opravka še s surovim mesom.
Prepovedati lov?
Že dlje časa potekajo pogovori, da bi prepovedali lov, a to je v nekaterih predelih globoko ukoreninjena tradicija. Tudi v Gani je močno razširjen lov na netopirje, a tam bolezni tokrat ni. Študija je pokazala, da netopirji mnoge lovce popraskajo ali ugriznejo. Pri teh je torej več možnosti, da se okužijo. V Gani je trgovina z netopirji mesom precej bolj razširjena, kot so sprva menili, saj letno ubijejo in prodajo okoli 100.000 netopirjev. Številni, ki ga uživajo, se niti ne zavedajo, da se lahko kakorkoli okužijo.
Antropologinja z univerze Sussex Melissa Leach je opozorila, da je zmotno prepričanje, da se je bolezen razširila zaradi uživanja mesa divjih živali. ''Kot vemo, je bolezen z živali na človeka preskočila pri omenjenem otroku v Gvineji. nato se širi s človeka na človeka. Ljudje so bolj ranljivi zaradi medsebojnega srečevanje in ne zaradi hranjenja z netopirji''.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.