Papež Benedikt XVI. je v težko pričakovanem pismu irskim katolikom obsodil spolne zlorabe nad otroki s strani duhovnikov. Meni, da bi bilo treba odgovornim za zločine soditi "pred ustreznimi sodišči". Papež je obsodil tudi dejanja irskih škofov, ki so leta prikrivali zlorabe s strani duhovnikov in niso ukrepali. Kot je dejal, so "naredili ogromne napake v presoji", zato pa naj zdaj razkrijejo vse in "sodelujejo s civilnimi oblastmi".
Zadevo bo zdaj podrobneje preiskala posebna preiskava, ki jo bodo vodili iz Vatikana, je odločil papež. To po navedbah poznavalcev Vatikan stori le, če ne zaupa, da bi bila lokalna Cerkev sposobna sama rešiti problem. Tovrstno "apostolsko pomoč" je Vatikan sicer ukazal leta 2002, ko so škandali glede spolnih zlorab v vrstah Katoliške cerkve izbruhnili v ZDA.
Papež čuti sram in obžalovanje
Papež v pastoralnem pismu irskim vernikom sicer ni prevzel odgovornosti Vatikana za dejanja Cerkve na Irskem, je pa ostro obsodil zlorabe nad otroki, ki so jih zagrešili katoliški duhovniki.
Papež je dodal, da čuti sram in obžalovanje zaradi spolnih zlorab. "Močno ste trpeli in jaz se vam iskreno opravičujem. Gre za grozljivo izdajo," je dejal in dodal, da se je pripravljen osebno srečati z žrtvami. Izrazil je obžalovanje, da v številnih primerih ni bilo nikogar, ki bi bil pripravljen prisluhniti tistim žrtvam, ki so imele pogum spregovoriti o tem, kaj se jim je zgodilo.
Papež je pismo sicer podpisal v petek, v nedeljo pa ga bodo tudi prebrali pri mašah v vseh irskih cerkvah.
Kaj pa druge žrtve v drugih državah?
Papež je sicer izpostavil, da so škandalu botrovali številni dejavniki, od nezadostne moralne in duhovne vzgoje v semeniščih, do splošnih tendenc v družbi. "Zdaj ko smo pozorno preučili številne elemente, ki so preučili krizo, lahko določimo tudi učinkovite rešitve," je v pismu zapisal papež in prosil odpuščanja. Presenetljivo pa se ni dotaknil podobnih škandalov, ki so izbruhnili tudi v drugih državah.
Bo pismo res pomagalo pri celjenju ran?
V Vatikanu so pastoralno pismo štirim milijonom irskih katoličanov napovedali že pred nekaj meseci, še preden je Benedikt XVI. v sredini februarja zaradi šokantnih razkritij na Irskem sklical krizni vrh, ki so se ga udeležili vsi irski škofje s kardinalom Seanom Bradyjem na čelu. Pismo naj bi po besedah papeža Cerkvi pomagalo pri "kesanju, celjenju ran in prenovi".
Žrtve razočarane
Žrtve spolnih zlorab so razočarane nad papeževim pismom. Poudarjajo, da so le besede premalo ter da papež ni napovedal nobenih večjih sprememb znotraj Cerkve. Papež se je v pismu preveč osredotočil na preteklost, namesto da bi spregovoril tudi o posledicah in prihodnosti, so po objavi pisma komentirali v različnih združenjih irskih žrtev. Benedikt XVI. bi moral konkretneje pojasniti, kako bodo zadeve potekale naprej, so poudarili in izrazili prepričanje, da bi moral papež osebno obiskati Irsko in se tam zavzeti za dejansko odkrivanje kaznivih dejanj znotraj Cerkve.
Prav tako papeževemu pismu očitajo, da ni priznal odgovornosti Vatikana v primerih zlorab, prav tako pa je spregledal številne žrtve v številnih drugih državah.
"Veliko razočaranje" so izrazile tudi žrtve nasilja katoliških duhovnikov v Avstriji. "Biti pretresen samo po sebi nič ne pomeni," so v izjavi zapisali v združenju žrtev cerkvenega nasilja. Ti namreč zahtevajo odškodnino ter so vložili tudi skupno tožbo. "Od Cerkve bi končno radi videli dejanja," so poudarili.
Prav tako nad papeževim pismom niso navdušeni v nemškem gibanju za reformo Cerkve, imenovanem Mi smo Cerkev. Izrazili so obžalovanje, da se papež ni spomnil tudi na žrtve v Nemčiji. "Papežev molk ne pomeni nič dobrega. Zagotovo ne bo povečalo njegove avtoritete in podpore v Cerkvi," je komentiral predstavnik iniciative Christian Weisner. Izpostavil je tudi, da še vedno čakajo na napoved resnejših strukturnih sprememb v Cerkvi. Te bi se po njihovem mnenju morale med drugim nanašati tudi na vprašanje celibata in pogleda na spolnost.
Kdo je pozdravil papeževo pismo?
Papeževo pismo pa so med drugim pozdravili v uradni nemški Katoliški cerkvi. Predsednik nemške škofovske konference, nadškof Robert Zollitsch, je izrazil mnenje, da papeževo pismo velja za celotno Cerkev in je tudi v opomin Cerkvi v Nemčiji. Poudaril je, da je javno priznavanje krivde težko, a hkrati osvobajajoče.
Prav tako je papeževo pismo naletelo na odobravanje centralnega odbora katolikov v Nemčiji. Priznanje najvišjega predstavnika Cerkve bi lahko pomagalo tudi v Nemčiji najti pravo pot, meni prvi mož odbora Alois Glück. "Z neprizanesljivo odprto govorico se je papež zelo konkretno spopadel s situacijo na Irskem, s krivdo in neuspehom ter potrebnimi posledicami," je še dejal.
Zlorabili na tisoče otrok
Irsko je lani pretreslo razkritje spolnih, fizičnih in psihičnih zlorab na tisoče otrok, ki so se dogajale v nekdanjih katoliških sirotišnicah in šolah od 30. pa vse do sredine 90. let 20. stoletja. Kmalu zatem je sledila še ugotovitev, da je vodstvo dublinske nadškofije v letih 1974–2004 namerno prikrivalo na stotine spolnih zlorab s strani duhovnikov.
Smyth: Zloglasni duhovnik in eden irskih najhujših serijskih pedofilov
Škandal je segel vse do kardinala Bradyja, prvega moža irske Cerkve, ki se je leta 1975 udeležil sestanka, na katerih sta dva otroka, ki naj bi ju spolno zlorabil zloglasni duhovnik Brendan Smyth, eden irskih najhujših serijskih pedofilov, podpisala zavezo o molčečnosti. Brady o zlorabah namreč takrat ni seznanil pristojnih oblasti.
Po škandalu na Irskem so sicer Rimskokatoliško cerkev pretresla še razkritja spolnih zlorab v več drugih evropskih državah, med drugim v papeževi rodni Nemčiji, pa tudi v Avstriji, Švici in na Nizozemskem. Zato nekateri tudi ugibajo, da je papež s pastoralnim pismom odlašal, ker naj bi se v njem dotaknil še spolnih zlorab v drugih državah.
KOMENTARJI (128)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.