O prvem odkritju smo poročali 16. oktobra, ko so ob obali kalifornijskega otoka Santa Catalina našli 5,5, metra dolgo orjaško ribo z latinskim imenom Regalecus glesne. Riba spominja na kačo, da so jo našli tako blizu obale, pa je presenetljivo, saj se običajno zadržuje na morski globini več kot 900 metrov. Pet dni pozneje so kopalci na obalah Oceansida našli mrtvo 4,3 metra dolgo ribo.

To je res neverjetno, je dejal Milton Love, biolog na kalifornijski univerzi, ko so ga obvestili o drugi najdbi. "Ta vrsta ribe živi v velikih globinah našega morja. Če zaide v plitvejše morje, je zanjo valovanje lahko usodno, saj je slaba plavalka in jo butanje ob morsko dno lahko hitro ubije," pravi Love.
Novica o najdbi dveh rib na jugu Kalifornije je sprožila znanstvene razprave o tem, ali morda ti dve ribi ne napovedujeta močnega potresa. Le nekaj dni pred potresom v Tohokuju na Japonskem leta 2001 je na obalo v bližini naplavilo kar 20 primerkov teh orjaških morskih živali, za Live Science pripoveduje Mark Benfield, raziskovalec na državni univerzi v Louisiani.
V japonščini se ta orjaška riba imenuje "ryugu no tsukai", kar v prevodu pomeni, nosilec sporočila božjega kraljestva na dnu morja. Tako naplavljena trupla nekateri razumejo kot sporočila iz morskih globin. In kaj naj bi sporočala? Ko je leta 2010 potres z močjo 8,8 prizadel Čile, je japonski ribič med ribolovom v plitvinah odkril več deset mrtvih primerkov. Specialist za ekološko seizmologijo Kijoši Wadatsumi je za Japan Times dejal, da so morska bitja, ki se zadržujejo v bližini morskega dna (še posebej pa tista, katerih naravno okolje je v globinah 900 metrov in še globlje), veliko bolj občutljiva za seizmično dogajanje. Zato po njegovem mnenju obstaja povezava med njihovim naplavljanjem in močnejšimi tektonskimi premiki. Kot da bi želele pobegniti pred dogajanjem v zemeljski skorji, pred nevarnostjo, pravi seizmolog.

Strokovnjaki so si enotni v tem, da so živali veliko bolj občutljive na seizmično aktivnost kot ljudje. Tako so znana poročila o miših, ki so bežale iz stavbe, tik preden se je ta porušila zaradi potresa. Ena od zgodb pa je iz leta 373 pred Kristusom in govori o zgodovinskem mestu Helike v antični Grčiji. Zgodba pripoveduje o miših, martinčkih, kačah, hroščih in drugih živalih, ki so nenadoma zapustile to mesto, ki ga je že naslednjo noč prizadel močan potres. Mesto je bilo porušeno, poplavil ga je velik val in Helike je izginil za vedno.
Ali naplavljeni ribi dejansko napovedujeta potres, bo pokazal čas. Dejstvo je, da je območje južne Kalifornije seizmično zelo aktivno. Ko so oblasti v kitajski provinci Liaoning leta 1975 opazile, da se živali čudno obnašajo, so o tem obvestile prebivalce. Svetovale so jim preventivno evakuacijo, kar se je izkazalo za zelo učinkovito, saj je že naslednji dan mesto Haičeng prizadel potres z močjo 7,3. Z evakuacijo je bilo rešenih na tisoče oseb.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.