Potem ko so ameriške zvezne oblasti v soboto sporočile, da so razbile teroristično celico, ki naj bi načrtovala obsežen napad na letališču Johna F. Kennedyjem v New Yorku, po katerem naj bi razstrelili glavne rezervoarje in cevovode za letalsko gorivo, se strokovnjaki sprašujejo, ali bi takšen načrt sploh predstavljal resnejšo grožnjo. Poleg tega je videti, da načrtovalci niso imeli ustrezne finančne podpore in razstreliva, da bi napad izvedli

Povzročiti eksplozijo v rezervoarjih in cevovodih za gorivo bi bilo skoraj nemogoče, ugotavljajo strokovnjaki. Gorivo bi se sicer zagotovo vnelo, vendar bi prišlo le do požara, ne pa do eksplozije s hujšimi posledicami, saj v rezervoarjih in ceveh za to ni dovolj kisika. Tudi če bi rezervoarje razstrelili z raketo, bi bila eksplozija omejena na eksplozivno telo in je gorivo ne bi potenciralo, ugotavljajo. Posledice takšnega napada bi bile zato omejene, gotovo pa ne tolikšne, kot je ocenila ameriška državna tožilka Roslyn Mauskopf, ki je dejala, da bi napad, če bi ga izvedli, "vodil v nepredstavljivo škodo, smrti in uničenje".
Zaradi načrtovanja napada je bila vložena obtožnica proti štirim moškim, od tega so tri že aretirali, četrtega pa še iščejo. Gre za "eno najbolj srhljivih zarot, kar si jih lahko zamislite", je v soboto dejala Mauskopfova. Zarota je bila sicer po navedbah pravosodnega ministrstva in zveznega preiskovalnega urada FBI še v fazah načrtovanja in še ni predstavljala konkretne varnostne grožnje.
Cevovod, ki so ga obtoženi nameravali razstreliti, je dolg več kot 60 kilometrov in poteka od New Jerseyja preko newyorških četrti Staten Island, Brooklyn in Queens. Z letalskim gorivom poleg letališča John F. Kennedy oskrbuje še letališči La Guardia in Newark Liberty.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.