
V luči afere z domnevnimi skrivnimi aktivnostmi ameriške obveščevalne agencije CIA v Evropi je Svet Evrope (SE) danes napovedal, da bo preveril, ali je zakonodaja v posameznih članicah v skladu z Evropsko konvencijo o človekovih pravicah. »Človekove pravice je potrebno zaščititi z zakonom in če bomo ugotovili nasprotno, bo to potrebno spremeniti,« je v Strasbourgu dejal generalni sekretar SE Terry Davis.
Kot je poudaril Davis, bodo morale države svojo zakonodajo ustrezno spremeniti, v kolikor bodo ugotovili neskladje z Evropsko konvencijo o človekovih pravicah. Ta namreč prepoveduje tajne aretacije in zasliševanja osumljencev, kar naj bi CIA domnevno izvajala v nekaterih evropskih državah.
"Predmet moje preiskave bo, ali države članice spoštujejo Evropsko konvencijo o človekovih pravicah, ne pa, ali CIA deluje v okviru ameriških zakonov. Morda imamo politično in moralno mnenje o ravnanju Američanov, vendar pa imamo možnosti, da preučimo, kaj delajo evropske države," je še dejal.
Ob tem je še zagotovil, da "ne bodo ugotavljali, kaj se je dejansko zgodilo, pač pa, kaj je potrebno storiti in zagotoviti, da do tovrstnih zlorab ne bi moglo več prihajati. Pri tem je poudaril, da je kršitev Evropske konvencije o človekovih pravicah tudi, če država ne ukrepa ob sumu kršenja te konvencije. "'Nismo vedeli' ni dovolj, ne glede, ali je bila nevednost namerna ali zgolj slučajna," je pojasnil. Ob tem je še dodal, da morajo države v skladu z omenjeno konvencijo zagotavljati tudi učinkovito jurisdikcijo oziroma sodni nadzor na svojem ozemlju, kar vključuje tudi letališča in zračni prostor. Podrobnejšo pravno mnenje glede tega vprašanja bo podala Beneška komisija, je še napovedal Davis.
Davis je že konec novembra 46 državam članicam SE poslal katalog vprašanj o tem, kako imajo notranjepravno urejeno izvajanje Evropske konvencije o človekovih pravicah. Odgovor naj bi mu države poslale do 21. februarja 2006. Do tedaj naj bi svoje poročilo za Parlamentarno skupščino SE izdelal tudi švicarski poslanec Dick Marty, ki prav tako preiskuje afero v zvezi z dejavnostmi CIA v Evropi. Prvo njegovo vmesno poročilo pričakujejo že konec januarja prihodnje leto.