GPS (global positioning system) pomeni sistem globalnega določanja položaja oziroma lokacije na planetu, kjer koli se nahajamo. Do leta 2000 so sateliti oddajali namenoma premaknjen čas in popačene koordinate, saj je sistem GPS razvila in praviloma uporabljala le ameriška vojska. Razen osnovnih podatkov so sateliti oddajali še šifriran signal, ki je sporočal namenoma povzročeno napako. Signal so lahko dešifrirali samo sprejemniki oboroženih sil ZDA, civilni prejemniki pa so kazali koordinate, ki so bile do 120 m napačne. Po letu 2000 teh motenj ne uporabljajo več, koordinate so natančne in sistem prikaže našo natančno lokacijo.
Cena osnovnega vzdrževanja sistema je okrog 400 milijonov ameriških dolarjev letno (približno 280 milijonov evrov, preračunano 1. junija 2009). Stroški ne vključujejo zamenjave odsluženih satelitov, ameriške zračne sile naj bi za menjavo namenile dodatni dve milijardi dolarjev letno (1,4 milijarde evrov), a se v praksi to dogaja prepočasi, zato je ves sistem v nevarnosti, da se sesuje.
Izstrelitev novih satelitov naj bi bila šele konec tega leta, če ne bo kakšnih napak ali nevšečnosti pri izstrelitvi nosilnih raket. Upravljalci se bojijo, da nekateri od zastarelih satelitov, ki jih ogrožajo vesoljske smeti, ne bodo zdržali do zamenjave, s premalim številom delujočih satelitov pa sistem deluje okrnjeno oziroma na nekaterih območjih našega planeta povsem izpade. S tem pa se bomo udobja navajeni uporabniki mobilne navigacije preselili nekaj let nazaj, v čas nerodnih, nepraktičnih in prevelikih zemljevidov.
Če vas zanima več o GPS satelitski navigaciji oziroma o tem, kaj se lahko zgodi, če odpove satelitski sistem, kliknite na članek na portalu Cekin.si. Klik!
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.