
Abdelbasata Alija al-Megrahija, ki je odgovoren za teroristični napad na letalo ameriške letalske družbe PanAm nad škotskim Lockerbiejem, v katerem je umrlo 270 ljudi, naj bi izpustili iz zapora. Megrahi je namreč zbolel za smrtonosnim rakom na prostati. Na Škotskem izpustitve za zdaj uradno ne komentirajo, eden izmed ministrov škotske vlade pa je dejal, da gre za 'popolno špekulacijo'. Megrahija naj bi izpustili iz zapora iz usmijenja, saj je smrtno bolan.
Škotska vlada je sicer prejšni mesec potrdila, da je prejela prošnjo za osvoboditev Libijca zaradi zdravstvenega stanja. Škotska vlada je še zatrdila, da ni bila o tem vprašanju sprejeta še nobena odločitev. Kot so sporočili, mora škotski pravosodni minister Kenny MacAskill pred sprejetjem odločitve preučiti vse informacije, povezane s primerom, odločitev pa gre pričakovati konec avgusta. Libija je že maja zaprosila za premestitev al Megrahija v Libijo.
Kathleen Flynn, katere sin je umrl na usodnem letu, je dejala, da je zgrožena ob dejstvu, da bi terorista lahko izpustili na prostost. “Pred tem, ko je na letalo nastavil bombo, ni nikoli pokazal sočutja in usmiljenja do ljudi. Ali je Megrahi sploh razmislil o dejanjih, predenj je letalo z ljudmi eksplodiralov v zraku in na tleh Lockerbija. Mislim, da ne”, je še dejala. Eden izmed staršev, ki je prav tako izgubil sina, pa je dejal, da verjame, da je Megrahi nedolžen. Poudaril je še, da so samo škotske oblasti storile nekaj, da bi našle ljudi, ki so odgovorni za napad.

Kot je znano, je na letalu družbe PanAm, ki je 21. decembra 1988 poletelo s Heathrowa proti New Yorku, po 40 minutah leta in na višini 9400 metrov odjeknila eksplozija, ki jo je sprožila bomba v prostoru za prtljago. Eksplozija je ubila vseh 259 potnikov in članov posadke, poleg tega pa je pod gorečimi razbitinami letala, ki je strmoglavilo na Lockerbie, umrlo še enajst prebivalcev škotskega mesta.
Preiskava grozljivega napada se je leta 2000 končala s 27-letno zaporno kaznijo za nekdanjega uslužbenca libijske obveščevalne službe Abdelbaseta Alija Mohmeta Al-Megrahija, ki je v zaporu zbolel za rakom in se je vseskozi boril za izpustitev. Al-Megrahi še vedno trdi, da je nedolžen.
Napad, v katerem je umrlo 180 Američanov – največ pred terorističnimi napadi septembra 2001 –, je tudi zaostril odnose med Libijo in Zahodom. Ti so se otoplili šele, ko je Libija leta 2003 prevzela odgovornost za teroristični napad na PanAmovem letalu in se je odrekla orožju za množično uničenje.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.