Zagotovo bo imela veliko opravka s španskim komisarjem Miguelom Ariacom Canetejem, ki bo vodil resor za energetiko in podnebne spremembe. Španci s tem niso zadovoljni, saj ocenjujejo, da je položaj njihovega kandidata precej manj pomemben, hkrati pa Canete niti ni podpredsednik komisije, tako kot Joaquin Almunia, ki v sedanji komisiji vodi resor za konkurenčnost in je tudi podpredsednik komisije.
Včeraj je Nemec Martin Selmayr, sicer vodja Junckerjevega kabineta, opozoril, da novi predsednik na položaje ni imenoval držav, ampak posameznike. Poleg Bratuškove so namreč podpredsedniki še Bolgarka Kristalina Georgieva, ki bo pristojna za proračun in človeške vire, Finec Jyrki Katainen, ki bo pristojen za rast in delovna mesta, Latvijec Valdis Dombrovskis, ki bo pristojen za socialni dialog, ter Estonec Andrus Ansip, pristojen za digitalni notranji trg.
Bratuškova bo ena najbolj pomembnih ljudi v komisiji
Prvi mož bruseljskega think tanka European Policy centre (EPC) Fabian Zuleeg se s tem strinja in pravi, da bo položaj Bratuškove eden najpomembnejših v novi komisiji. Meni, da bo področje energije eno ključnih, saj je tesno povezano z zunanjo politiko unije, še posebej njenimi odnosi z Rusijo, pa tudi s področji konkurenčnosti in podnebnih sprememb. "To je področje, na katerem je treba doseči napredek. To ni lahko delo, zagotovo pa je pomembno," je poudaril.
Evropski poslanci, ki bodo konec septembra opravili zaslišanja komisarskih kandidatov, bodo po besedah Zuleega pri tem načeloma delovali razumno. Z večino predlaganih imen lahko živijo, pri nekaterih - npr. Britancu Jonathanu Hillu - pa se bodo posebej potrudili, da od kandidatov dobijo jasne zaveze, da bodo sledili evropskim usmeritvam in ne pritiskom od doma.
"Skalp" bo padel
Predvsem komisarski kandidati iz Madžarske, Španije in Slovenije se morajo po besedah Zuleega sprijazniti s tem, da jih v Evropskem parlamentu čaka posebej težka preizkušnja.
Zuleeg napoveduje, da bodo poslanci vzeli vsaj kakšen "skalp" oziroma da bodo najmanj enega od kandidatov zavrnili. Glede Bratuškove pravi, da bodo poslanci pri njej zagotovo zelo pozorni, a obenem ne smemo pozabiti, da je ženska - prav Evropski parlament je namreč od Junckerja zahteval več žensk v komisiji - zato jih zdaj verjetno "ne bo želel preveč postreliti".
Zuleegu se sicer zdi v novi organizacijski strukturi komisije pozitivno predvsem to, da želi Juncker aktivneje izkoristiti sedem podpredsednikov komisije. A obenem je kot glavni problem nove strukture izpostavil, da se različni portfelji - tako podpredsednikov kot ostalih komisarjev - medsebojno prekrivajo. Zuleeg zato napoveduje še veliko nejasnosti in prerekanj o tem, kdo je za kaj pristojen in kdo ima glede česa pravico odločati. To bo oteževalo tudi delo podpredsednikov.
Glede same razdelitve resorjev je kot "presenetljivi" označil predvsem odločitvi, da Britanec Hill postane komisar za finančno stabilnost, finančne storitve ter kapitalske trge in da Francoz Pierre Moscovici postane komisar za gospodarske in finančne zadeve.
Kot je opozoril Zuleeg, imata Velika Britanija in Francija prav na področjih, ki sta jima pripadli, močne lastne interese. V primeru Hilla Zuleeg ugiba, da je ta odločitev padla v luči želje, da se prepreči zagroženi izstop Velike Britanije iz EU. Morda je bila prisotna tudi ideja, da se bosta Velika Britanija in Francija težje upirali politikam, ki jih narekuje Bruselj, če bosta imeli na omenjenih področjih svoja komisarja, je še dejal.
KOMENTARJI (1181)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.