Kot je danes dopoldne sporočila volilna komisija, je srbski premier Aleksandar Vučić po 92 odstotkih preštetih glasovnic osvojil 55,1 odstotka glasov podpore. Na njegovo prepričljivo zmago že v prvem krogu volitev so kazali tudi izidi vzporednih volitev, ki so mu napovedovali ravno 55-odstotno podporo.
Za Vučića se je uvrstil nekdanji varuh človekovih pravic Saša Janković, ki je osvojil 16,3 odstotka glasov. Tretje mesto je z 9,4 odstotka osvojil Ljubiša Preletačević Beli, izmišljeni lik študenta Luke Maksimovića. Za njima sta se zvrstila še nekdanji srbski zunanji minister Vuk Jeremić s 5,6 odstotka in vodja Srbske radikalne stranke Vojislav Šešelj s 4,5 odstotka podpore.
'Zmaga, čista kot solza'
Vučić je na novinarski konferenci na sedežu svoje Srbske napredne stranke (SNS) svojo zmago označil za "čisto kot solzo". Njegova zmaga pomeni pomemben dan, saj so volivci Srbije pokazali, v kateri smeri se mora premikati njihova država, je dejal.
Obljubil je, da bo ohranil pot v smeri proti EU, obenem pa bo ohranil dobre odnose z Rusijo in Kitajsko. Glede na volilni izid bo Srbija ostala močna, stabilna in varna država, je še dejal Vučić, ki se zdaj poslavlja s položaja premierja. Ob tem je napovedal, da bodo novo srbsko vlado oblikovali v naslednjih dveh mesecih, dotlej pa bo na čelu vlade on. Trenutnemu predsedniku države Tomislavu Nikoliću se mandat izteče 31. maja.
Napovedal je še, da se bo v tem času sestal tudi s hrvaškim premierjem Andrejem Plenkovićem, govorila pa naj bi predvsem o Agrokorju, "saj se je pokazalo, da je tu več problemov, kot se je pričakovalo". Najverjetneje bo do srečanja prišlo v okviru mednarodnega gospodarskega sejma v Mostarju, ki ga v torek odpira Plenković.
Kljub njegovim navedbam je več njegovih protikandidatov v odzivih nakazovalo na nepravilnosti. "V poštenih pogojih, pri poštenem volilnem boju, pri poštenem dostopu do medijev in poštenem financiranju bi mu čestital kot prvi," je dejal Janković, ki pa Vučiću ni čestital.
Tudi Jeremić je bil kritičen, češ da je bila predvolilna kampanja "neregularna". Zaznamovala jo je visoka stopnja "agresije in blatenja nasprotnih kandidatov", je dejal. "Ne morem reči, da je Srbija demokratična država in da živimo v demokratični družbi," je še dodal.
Šuklje: Srbija ima z Vučićem možnost, da koraka naprej
Zmaga Vučića, ki si je s tem sicer zaokrožil celotno oblast v državi, je lepa možnost zanj, da pridobljeno moč izpelje v operativno moč sprejemanja hitrih in dobrih odločitev za državo, ocenjuje poznavalec Balkana in tudi nekdanji veleposlanik v Srbiji Borut Šuklje. "Mislim, da ima Srbija lepo možnost, da koraka naprej," je ocenil.
Opozoril je, da je bila Vučićeva zmaga pričakovana. "Nekako vsi v okolici in tudi v Evropi so se na to pripravili. Nihče sicer ni natančno vedel, zakaj je bila potrebna odločitev o kandidiranju na predsedniško funkcijo, je bilo pa prav tako vsem jasno, da bo Vučić samo okrepil svojo oblast in svoje pristojnosti in da bo s položaja predsednika države vodil tudi vlado," je pojasnil. Z njegovo zmago pa se zdaj potrjuje ugotovitev, "da je naslov, na katerem se urejajo odnosi s Srbijo, samo eden; da zdaj ta naslov ni več na sedežu vlade, ampak v palači predsednika države".
Čeprav Vučić razlogov za kandidiranje za predsednika države, ki ima relativno zgolj protokolarno funkcijo, s položaja predsednika vlade, ki ima ključna pooblastila v državi, ni pojasnil, Šuklje meni, da se je za to odločil iz dveh razlogov.
"Prvič, da je bil relativno prepričan in tudi meritve, ki so jih delali v lanskem letu, so kazale, da aktualni predsednik Nikolić ne more zmagati na teh volitvah oz. da je zelo ranljiv. Obenem so vladni koalicijski partnerji, socialisti Ivice Dačića napovedali, da bi v tem primeru imeli svojega kandidata. Torej koalicija glede tega ne bi bila več enotna. Zato je Vučić ocenil, da relativno stabilnost v državi obdrži le s svojo kandidaturo. Mislim, da je bil to ključen razlog," je pojasnil. "Drugič – mislim, da je natanko vedel, da čeprav bo prešel z mesta predsednika vlade na mesto predsednika države, bodo ministri v vladi ostali isti. To so ministri, ki so popolnoma lojalni Vučiću in ki delajo izključno z njegovo odobritvijo. Vučić bo najverjetneje obdržal tudi mesto predsednika največje vladne stranke. Pomeni, da bo kontroliral relativno večino v parlamentu, obenem pa bo predsednik države. Dejansko je zaokrožil popolno moč na enem mestu," je še dejal in dodal, da je bila težava tudi ta, da je imela opozicija možnost se poenotiti, "a je nastopila z množico kandidatov in dokončno pogorela".
Glede očitkov zlasti Vučićeve opozicije, da gradi avtokratski režim, je Šuklje opozoril, da so bile "na Balkanu oblasti bolj ali manj vedno združene na enem mestu". "Če se je temu reklo avtokracija ali kako drugače, je v tem trenutku nepomembno. Mislim pa, da ima Vučić zdaj lepo možnost, da to moč izpelje v operativno moč sprejemanja hitrih in dobrih odločitev za državo," je dejal.
Do popolne prevlade v srbski politiki tudi ni prišel na sporen način, ampak na klasičnega, z volitvami, na katerih prepričljivo zmaguje, je še povedal. "Tem volitvam se lahko očita zgolj to, da si je Vučić prilastil medijski prostor, da je največ nastopal ipd. A to, da bo Vučić zmagal, je bilo jasno. Dobil je več kot 50 odstotkov podpore. Te volitve bomo lahko ocenjevali po tem, kaj se bo dogajalo naprej. Je pa definitivno v procesu vstopanja Srbije v EU to za ta cilj dobra rešitev. In tudi za EU je to dobra zgodba, ker je Vučić proevropski," je menil Šuklje.
Med prvimi Vučiću čestital Putin
Iz sveta že prihajajo čestitke novoizvoljenemu srbskemu predsedniku, med prvimi je bil ruski predsednik Vladimir Putin. V brzojavki je zapisal, da Vučićeva prepričljiva zmaga priča o široki podpori njegovim prizadevanjem za rešitev gospodarskih in socialnih problemov ter nadaljevanje konstruktivne in uravnotežene zunanje politike. Putin je izrazil prepričanje, da si bo Vučič tudi kot predsednik države prizadeval za nadaljnjo krepitev strateškega partnerstva med Rusijo in Srbijo.
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker in predsednik Evropskega sveta Donald Tusk sta v skupni čestitki zapisala, da izražena podpora na volitvah kaže, da srbski narod polno podpira evropsko pot, ki jo je izbral Vučić in vodi v članstvo v EU. Zaželela sta mu uspeh pri nadaljevanju reform, povezanih s pristopnimi pogajanji, ki bodo prinesle boljše življenje državljanom Srbije. Stabilne in delujoče institucije, vladavina prava in boj proti korupciji so ključni za nadaljnji pozitiven gospodarski razvoj, sta poudarila.
Juncker in Tusk sta izrazila prepričanje, da bo Vučić še naprej spodbujal sodelovanje in spravo v regiji, ki sta bistvena za stabilnost, mir in blaginjo. Vučićeva predanost bo po njunem mnenju tudi ključna za napredek v pogajanjih med Beogradom in Prištino, ki potekajo pod okriljem EU.
Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović je v čestitki izrazila upanje, da bosta državi našli rešitve za odprta vprašanja, in obljubila podporo Zagreba na poti Srbije v EU.
Vučiču so čestitali tudi makedonski predsednik Gjorge Ivanov, beloruski predsednik Aleksander Lukašenko in italijanski predsednik Sergio Mattarella.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.