Reševalne ekipe iz Italije, Grčije, Romunije, Francije, Švice, Turčije, Srbije, Hrvaške, Črne gore, Severne Makedonije in Izraela bijejo bitko s časom, medtem ko iščejo morebitne preživele v 'žepih z zrakom' med ruševinami. Čeprav je upanja vse manj, reševalci, številni tudi iz evropskih držav, ki so poslale pomoč, ne obupujejo: "Upanja ostaja od osem do deset dni po tovrstnem potresu," je za AFP dejal reševalec iz Francije Joel Leroy. "Zato tako trdno delamo, upamo na najboljše."
Uničujoč potres z magnitudo 6,4 je v torek prizadel Albanijo. Po zadnjih podatkih je umrlo 46 ljudi, več je še pogrešanih - koliko, še ni znano. V nočni iskalni akciji so iz ruševin potegnili še deset trupel. Italijanski gasilci so sporočili, da skušajo na kraju, kjer se je porušila štirinadstropna stavba, najti šest pogrešanih ljudi. Na pomoč so jim priskočili reševalni psi.
Torkov potres je bil najhujši v Albaniji v zadnjih desetletjih, izginile so celotne družine, v mestih Drač in Tirana pa so se popolnoma porušile celotne stavbe.
Na stotine ljudi se je v Draču zbralo na pogrebni slovesnosti družine Reci. 54-letni Eduard, njegova 49-letna žena Dolora, njun 21-letni sin Klaus in 25-letna hčerka Kristi so umrli, ko se je popolnoma porušila stanovanjska stavba, v kateri so živeli.
Albanski premier: Ne pošiljate več hrane in zdravil, čas je za denar
Rama je danes na Facebooku sporočil, da območja, ki jih je prizadel potres, ne potrebujejo več hrane in zdravil, in pozval k finančni pomoči. Rama je ob tem še objavil, da so skladišča s hrano polna, in dodal, da je sedaj napočil čas za finančne donacije. Vsak naj bi prispeval po svojih zmožnostih prek spletne strani, ki so jo vzpostavili prav v ta namen.
"Pristanišče Drač nima več kapacitet za skladiščenje. Potrebe po hrani so preseženi, hvala številnim ljudem, podjetjem, organizacijam, ustanovam tako znotraj kot izven" Albanije, je objavil albanski premier.
Zakaj v Albaniji preživelih ne iščejo slovenski reševalni psi?
Pristojni albanski organi so prek mehanizma EU za civilno zaščito, centra za usklajevanje nujnega odziva (ERCC), v torek zaprosili za mednarodno pomoč v obliki treh reševalnih enot za iskanje izpod ruševin, predvsem iz sosednjih držav.
Slovenija je bila v Albanijo v okviru mehanizma EU za civilno zaščito pripravljena poslati dva strokovnjaka za pomoč pri koordinaciji mednarodne pomoči pri odpravi posledic potresa. Evropska komisija slovenskih strokovnjakov ni izbrala.
Ob tem se postavlja vprašanje, zakaj pogrešanih pod ruševinami ne pomaga iskati slovenska enota vodnikov reševalnih psov, ki velja za eno najbolje usposobljenih na svetu.
Kot je za 24UR ZVEČER povedal Stanislav Lotrič z Uprave RS za zaščito in reševanje, se je Slovenija odzvala na klic na pomoč. V Albanijo nismo poslali nobene ekipe, smo se pa dogovorili za materialno pomoč, je povedal. Albanska vlada je sicer včeraj javila, da ne potrebujejo dodatnih ekip za reševanje.
A Borut Modic iz enote vodnikov reševalnih psov je ob tem izrazil razočaranje. "Primarna pomoč na ruševinah je pes. Nobena naprava ga ni nadomestila. Ne moremo sprejeti dejstva, da smo doma. Nas zanima samo, kako bi ljudem lahko pomagali," je dejal in ob tem opozoril, da je bila odločitev verjetno politična.
Kot je povedal Modic, so tam ekipe iz Hrvaške in celo Švice. "Mi poznamo reševalni svet. Vemo, da vsi ne moremo nuditi pomoči. Hrvaška in Švica imata usposobljene pse, Grki so medtem v Albanijo pripeljali dva policijska psa. O vsem tem odloča politika."
Modic je še dodal, da niso v sporu z upravo za reševanje. "Izurijo nas do potankosti, potem pa pridemo do trenutka, ko se počutimo popolnoma neuporabni."
Lotrič je ob tem poudaril, da mehanizem dobro deluje in da so Albanci prvo pomoč prejeli že v eni uri. "Seveda pa mi kot država ne moremo delati proti mehanizmu, ki smo ga pomagali vzpostaviti."
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.