Zaradi težav s povečanjem prošenj za azil v Belgiji po odpravi vizumov za Makedonijo, Srbijo in Črno goro je Evropska komisija danes oblasti v omenjenih državah pozvala, naj svojim ljudem pojasnijo omejitve vizumske liberalizacije. Nacionalne oblasti so dolžne zagotoviti, da državljani ne bodo zlorabljali te svoboščine, so poudarili v komisiji.
Belgija se po odpravi vizumov za Makedonijo, Srbijo in Črno goro sooča s problemom številnih prošenj za azil predvsem Albancev iz Makedonije in Srbije. Po podatkih belgijskih pristojnih oblasti so letos januarja in februarja prejeli dvakrat več prošenj za azil od Albancev iz Makedonije in Srbije kot lani v vsem letu.
Večina prosilcev ima le malo možnosti za uspeh
"Vendar pa smo že na podlagi dosedanjih informacij lahko prepričani, da gre pri povečanem obsegu prošenj za azil za vprašanje migracijskega pritiska in ekonomskih interesov, tako ima večina prosilcev za azil malo možnosti za uspeh," je poudaril Michele Cercone, tiskovni predstavnik evropske komisarke za notranje zadeve Cecilie Malmström.
Evropska komisija zato nacionalne oblasti v omenjenih državah opozarja, da so dolžne svoje državljane obvestiti ne samo o pravicah, temveč tudi o omejitvah vizumske liberalizacije. "Komisija tako te države poziva, naj storijo vse, da se izognejo temu, da bi njihovi državljani narobe razumeli ali zlorabljali svobodo potovanja v EU brez vizumov," je poudaril Cercone.
"Ta svoboda namreč pride z odgovornostjo in ključno je, da se ne zlorabljajo jasna, vzajemno dogovorjena pravila," je opozoril. Kot je že minuli četrtek povedala Malmströmova, bodo belgijske oblasti odpotovale v Skopje na pogovore o tem vprašanju, ki sproža tudi ugibanja, da bi ta problem utegnil negativno vplivati na predvideno odpravo vizumov v BiH in Albaniji.
EU je lani pred božičem odpravila vizume za državljane Makedonije, Srbije in Črne gore. Mnenje o vizumski liberalizaciji za Albanijo in BiH pa naj bi podala spomladi. Pri tem nekateri viri v Bruslju opozarjajo, da se pojavljajo težave, zaradi katerih naj državi odprave vizumov ne bi dočakali v prvi polovici leta, k čemur so pozivale nekatere države, med njimi Slovenija in Italija.
Po navedbah nekaterih virov pri EU naj bi bil realen scenarij za odpravo vizumov Albanije oktober, medtem ko v primeru BiH še obstaja možnost, da bi se to zgodilo prej. Toda to bi zdaj po navedbah nekaterih virov pri EU lahko ogrozil zaplet s povečanjem prošenj za azil v Belgiji.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.