Policija je danes nameravala aretirati nekdanjega predsednika Peruja, Alana Garcio, zaradi obtožb korupcije, a ta se je ob prihodu policije na svojem domu ustrelil, je potrdil njegov odvetnik.
Notranji minister Carlos Moran je pred tem za novinarje dejal, da je Garcia ob prihodu policije prosil, če lahko opravi telefonski klic, odšel v sobo in zaprl vrata. Nekaj minut kasneje so zaslišali strel. Policija je vdrla v sobo in našla Garcio na stolu s strelno rano na glavi.
Odpeljan je bil v bolnišnico Casimiro Ulloa, kjer je prestal nujno operacijo in tri srčne zastoje. A je kasneje zaradi poškodb umrl, je potrdil trenutni predsednik Martín Vizcarra.
![Garcia se je ustrelil po prihodu policije.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Apr2019/a7b39d3672_62234390.jpg?v=d41d)
Škandal Odebrecht odnesel številne voditelje Latinske Amerike
69-letnik je eden izmed devetih oseb, ki naj bi jih perujska policija danes aretirala v povezavi s domnevnim podkupovanjem v zadevi Odebrecht. Garcii, ki je bil na položaja predsednika Peruja med leti 1985-1990 ter med leti 2006-2011, so očitali, da je od brazilskega gradbenega velikana prejel več podkupnin v času svojega drugega mandata - kar je sam vztrajno zavračal in trdil, da je žrtev "političnega preganjanja". Še v torek je na Twitterju tako zapisal, da proti njemu ni nobenih dokazov.
Afera Odebrecht sicer velja za enega največjih korupcijskih škandalov v Latinski Ameriki. Koncern, ki stoji za nekaterimi največjimi projekti na celini, kot so prizorišča za svetovno prvenstvo v Braziliji leta 2014, je konec leta 2016 javno priznal, da je nekatere dobičkonosne pogodbe pridobil s podkupninami. To naj bi počeli v skorajda polovici latinskoameriških držav, pa tudi v Angoli in Mozambiku. Skupno naj bi izplačali za kar 29 milijonov ameriških dolarjev oziroma dobrih 25,5 milijona evrov podkupnin. Korupcijski škandal pa je z oblasti odnesel številne voditelje južnoameriških držav.
![Afera Odebrecht je zajela skorajda polovico držav Latinske Amerike.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Apr2019/91ba5ebda8_62234391.jpg?v=d41d)
V Peruju so se pod drobnogledom preiskovalcev tako znašli kar zadnji štirje predsedniki, medtem ko je peti že v zaporu zaradi korupcije in kršitev človekovih pravic. Predsednik med leti 2016 in 2018 Pedro Pablo Kuczynski je bil pridržan prejšnji teden, njegov predhodnik Ollanta Humala je prav tako v predkazenskem pridržanju.
Garcia je zatočišče skušal poiskati na veleposlaništvu Urugvaja v Limi, a so njegovo prošnjo zavrnili. Njegov predhodnik Alejandro Toledo pa je pobegnil v ZDA, prejel pa naj bi več milijonov podkupnin. Tudi trenutni vodja opozicij Keiko Fujimori je v predkazenskem pridržanju zaradi obtožb, da je od Odebrecht prejel kar 1,2 milijona ameriških dolarjev oziroma več kot milijon evrov.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.