
Šiitski verski voditelj Moktada al Sadr je sprejel vse točke mirovnega načrta, ki mu ga je predstavil veliki ajatola Ali al Sistani, je sporočil al Sistanijev pomočnik Hamed al Hafaf. V okviru mirovnega načrta naj bi se al Sadrova Mahdijeva vojska umaknila iz mošeje imama Alija v Nadžafu, kamor se je zatekla pred približno tremi tedni. Nadžaf naj bi prav tako zapustila ameriška vojska, nadzor in skrb za varnost v mestu pa naj bi prešla v roke iraške policije.
Al Sistani je na iraško prehodno vladi naslovil prošnjo, da šiitskim vernikom, ki čakajo pred Nadžafom, dovoli prihod v mesto in obisk mošeje imama Alija. Prebivalci Nadžafa so se danes po dolgih treh tednih v miru lahko sprehodili v bližini mošeje, saj je ameriška vojska sklenila 24-urno prekinitev napadov, da bi ajatoli al Sistaniju omogočila doseganje mirovnega dogovora lz al Sadrom.

Ajatola je namreč v sredo pozval šiite k pohodu v Nadžaf, več tisoč se jih je tako napotilo v Nadžaf. Al Sistanijev urad je svoje predstavnike, ki spremljajo šiite, zaprosil, naj počakajo na obrobju mesta dokler ne dobijo dovoljenja za vstop v mesto. Vhode v mesto stražijo tudi pripadniki iraške policije, ki preprečujejo ljudem vstop v mesto.
Streljanje na šiite
Iraška narodna garda je streljala na več tisoč šiitov, ki so se na al Sistanijev poziv odpravili proti Nadžafu in ubila ter ranila več deset ljudi. Šiiti so vzklikali slogane v podporo al Sadru in proti iraškemu premieru Ijadu Alaviju. Kljub streljanju so šiiti nadaljevali pot proti Nadžafu.
Ameriška vojska je potrdila, da je ofenzivo proti milicam Moktada al Sadra v Nadžafu danes prekinila za 24 ur, da bi omogočila mirovna pogajanja med predstavniki zmernega šiitskega voditelja Alija al Sistanija in al Sadrovimi milicami.
Krvavi dan v Kufi

V iraškem mestu Kufa je topniški izstrelek zadel glavno mošejo v mestu, dva izstrelka pa sta padla v njeno bližino. V napadu je bilo ubitih najmanj 74 oseb, 376 je ranjenih. Večino mrtvih in ranjenih so prepeljali v bolnišnico v Nadžafu, nekaj pa so jih odpeljali v Kufo, Divanj in Hil. Napad se je zgodil med zbiranjem več sto pristašev skrajnega šiitskega verskega voditelja Moktada al Sadra, ki so se pripravljali na pohod v Nadžaf. Kdo je kriv za napad, še ni znano.

V Kufi je v preteklih tednih pogosto prihajalo do spopadov med ameriškimi vojaki in al Sadrovimi privrženci.
Nato odpira sedež v Bagdadu
Zveza Nato je v Bagdadu odprla svoj sedež, kasneje pa bo v številnih iraških mestih vzpostavila še svoje centre, je napovedal vodja misije zavezništva v Bagdadu, nizozemski generalmajor Carel Hilderink. Hilderink je še poudaril, da 58-članska misija ni misija za urjenje, ampak je naloga misije zgolj dajanje nasvetov iraški vojski in varnostnim silam.
Severnoatlantski svet (NAC) je 30. julija dosegel soglasje o pomoči pri urjenju iraških varnostih sil, ki jo je Nato na vrhunskem zasedanju konec junija v Carigradu obljubila Iraku. Zaradi francoskega pritiska pa enote za urjenje varnostnih sil ne bodo pod ameriškim poveljstvom. Odločanje o tem, ali bo misija podrejena mednarodnim silam na čelu z ZDA, naj bi vrh Nata sprejel 15. septembra na zasedanju v Bruslju.