
Večnacionalne sile so zaradi nasilja v Nadžafu uradno predale nadzor nad to provinco ameriški vojski. Iz neimenovanega vira se je izvedelo, da je Irak na zahtevo milic al Sadra prenehal črpati nafto na jugu države.
Iraški premier Alavi je nenapovedano obiskal Nadžaf in od skrajne islamske milice šiitskega verskega voditelja Moktade Al Sadra zahteval, naj takoj odloži orožje, zapusti mošejo imama Alija in Nadžaf. Moktada Al Sadr, ki se skriva v Alijevi mošeji, je zahtevo iraških oblasti zavrnil. Al Sadr se ne želi odreči zahtevi po oblikovanju Iraka kot stroge islamske republike, ki bi jo vodil kar sam. Al Sadr ne želi zapustiti varnega zavetja mošeje. Zaradi njenega pomena za šiite iraške varnostne sile in ameriška vojska ne morejo prodreti v mošejo in aretirati upornikov.
Radikalni šiitski voditelj Moktada al Sadr je zavrnil ukaze začasne iraške vlade, naj s svojimi milicami zapustijo sveta iraška mesta, ter svoje privržence pozval k nadaljevanju bojev.

"Milice Mahdijeve vojske se bodo upirale tudi v prihodnje. Sam bom za vedno ostal v svetem mestu Nadžaf, vse dokler ne izgubim zadnje kaplje krvi," je na novinarski konferenci zatrdil al Sadr. "Vlada pravi, da so v Nadžafu neki nelegalni elementi, sam pa še vedno trdim, da gre za častno obrambo svetih mest," je še povedal skrajni šiitski vodja. "Iraška vlada zahteva, da se odpor konča in da se mi predamo. Nikogar ne nameravam zadrževati v Nadžafu, ostanejo naj le tisti, ki želijo nadaljevati z bojem. Okupacija je nekaj, kar nas sili v odpor. Osvoboditev in neodvisnost naše dežele je edino, kar si želimo," je zaključil al Sadr.
Prej v valdi, sedaj v zapor?

Irak je izdal nalog za aretacijo Ahmeda Čalabija, nekdanjega člana sveta prehodne iraške vlade, zaradi obtožb o ponarejanju denarja, in njegovega nečaka Salema Čalabija, sicer vodjo posebnega iraškega sodišča, ki ga obtožujejo umora. "Aretirali ju bomo, ko se bosta vrnila v Irak, in ju postavili pred sodišče," je zatrdil preiskovalni sodnik Zuhejr al Maliki. Ahmed Čalabi je trenutno v Teheranu, Salem Čalabi pa v Londonu. Kot je še pojasnil sodnik, v soboto izdan nalog za aretacijo Ahmeda Čalabija obtožuje ponarejanja starih iraških dinarjev, ki so bili umaknjeni iz obtoka po lanskem padcu režima Sadama Huseina. Čalabi naj bi ponarejen denar skril med drug star denar in ga nato na ulici zamenjal v nove dinarje, je dejal sodnik. Policija je odkrila ponarejen denar skupaj s starimi dinarji v hiši Ahmeda Čalabija med racijo v maju.
Ahmed Čalabi je očitke označil kot povsem izmišljene. Napovedal je, da se bo iz Irana, kjer trenutno biva, vrnil v Bagdad, da dokaže svojo nedolžnost.
Stric ponarejal, nečak ubijal?

Salem Čalabi, vodja posebnega sodišča, ki bo sodilo Sadamu Huseinu, pa naj bi bil osumljen junijskega umora generalnega direktorja finančnega ministrstva Haitema Fadhila. Salem je očitke zavrnil kot neutemeljene in zagotovil, da človeka, ki naj bi ga umoril, ni niti poznal, hkrati pa obtožbe označil kot politično motivirane. Pojasnil je, da si iraški premier in predsednik prizadevata pojasniti zadevo. Povedal je še, da bi bilo njegovo življenje ogroženo, če bi se vrnil v Irak. "Nameraval sem se vrniti v Bagdad, vendar mi je to preprečila grožnja z zaporom, in posredno sem izvedel, da bi me tam ubili, saj so iraški zapori polni privržencev stranke Baas. Tako skušam to zadevo razrešiti pred vrnitvijo," je povedal Salem Čalabi. Ni pa se še odločil, ali to pomeni, da se ne bo vrnil v Irak, dokler ne bo prepričan, da ga ne bodo aretirali. "Nameravam se vrniti. Dobiti želim le zagotovila, da me ne bodo ubili v zaporu," je dejal.
Tiskovni predstavnik britanskega zunanjega ministrstva je medtem pojasnil, da London ne bo izročil Salema Čalabija med njegovim bivanjem v Londonu. Velika Britanija namreč z Irakom nima sklenjenega sporazuma o izročanju oseb, poleg tega pa od iraških oblasti ni prejela zahteve po Čalabijevi izročitvi.
15 tisoč Irancev prostovoljno v Irak
Iraške oblasti so Iran obtožile, da upornike oskrbuje z orožjem. Iran je stroga islmaska republika in naj bi Al Sadra podpirala pri njegovih političnih prizadevanjih. Iraške oblasti trdijo, da so pri Al Sadrovih borcih odkrile iransko orožje, ki naj bi ga uporniki pretihotapili iz Irana. Več kot 15 tisoč Irancev pa se je prijavilo za sodelovanje v samomorilskih napadih v šiitskih svetih mestih na jugu Iraka. Vsi prijavljeni prostovoljci so po besedah Foruza Radžajfarja, vodje lokalne organizacije za obrambo islamskih vrednot, pripravljeni zaščititi islam na jugu Iraka in povsod, kjer bi to bilo potrebno.
V Nadžafu se sicer že peti dan nadaljujejo nasilni spopadi med privrženci Moktade al Sadra in iraškimi policisti, ki jim podporo nudijo ameriški helikopterji. Streljanje je bilo v mestu slišati že od zgodaj davi.
Atentat na namestnika guvernerja

V kraju Balad Ruz, na severu iraške prestolnice je pred hišo namestnika guvernerja province Dijala Akila Hameda eksplodiral avtomobil bomba. Umrlo naj bi najmanj šest policistov, še 17 ljudi pa je ranjenih, med njimi tudi Hamed, ki so ga skupaj z ostalimi ranjenci takoj odpeljali v ameriško vojaško bolnišnico. Po navedbah predstavnikov iraških oblasti naj bi šlo za očiten poskus atentata na namestnika guvernerja pokrajine Dijala.