Britanska notranja ministrica Theresa May je potrdila, da je bila v sumljivem paketu, ki so ga v petek zasegli na tovornem letalu, namenjenem iz Jemna v ZDA, bomba. Kot je pokazala preiskava, je bomba delovala in bi lahko eksplodirala na letalu.
Kot je po izrednem srečanju t. i. komisije Cobra ocenila Mayeva, napadalci bombe verjetno niso nameravali razstreliti prav na naslovu, na katerega je bila namenjena, saj natančne lokacije bombe v času njene detonacije ne bi poznali. Obstaja torej možnost, da so jo nameravali razstreliti na letalu.
To je kasneje potrdil tudi britanski premier David Cameron, ki je dejal, da je bila bomba načrtovana tako, da bi morala eksplodirati na letalu. Ni sicer jasno, ali je bilo mišljeno, da se to zgodi nad britanskim ozemljem, a tega "ne moremo izključiti", je še dejal Cameron.
V Dubaju so sicer že pred tem sporočili, da je bila v zaseženem paketu izredno močna eksplozivna naprava.
Preiskava pa poteka tudi v Jemnu, kjer v sodelovanju s tujimi logističnimi podjetji preiskujejo številna vozila ter preverjajo identiteto oseb. Pri tem naj bi zasegli 26 sumljivih pošiljk, ki jih sedaj preučujejo. Eno žensko, ki se je skrivala v prestolnici Sana, so že aretirali. Sodelovala naj bi pri pošiljanju sumljivih pošiljk. Skupaj z njo so po besedah odvetnika aretirali tudi njeno mater.
“Njeni znanci so mi povedali, da je zadržana študentka. Nihče ni vedel, da je povezana s kakršnimi koli religijskimi ali političnimi skupinami,” je povedal odvetnik Abdel Rahman Burman. “Skrbi me, da je dekle žrtev, saj nihče, ki bi storil kaj takšnega, ne bi za seboj pustil telefonske številke,” je še dejal.
Jemenske oblasti so že pred tem sporočile, da so žensko izsledile na podlagi telefonske številke, to je pustila pri družbi, kateri je predala pošiljko.
"Pošiljka pripravljena profesionalno"
Eksplozivni napravi so našli v pošiljkah, ki jih je nekdo iz Jemna poslal na naslov judovskih organizacij v Chicagu. Eno so odkrili v Dubaju, drugo pa na letališču severno od Londona. Slednja naj bi bila skrita v delih tiskalnika.
Oba paketa naj bi vsebovala industrijski kemični eksploziv PETN – enak tistemu, ki ga je skušal v letalu nad Detroitom za božič leta 2009 razstreliti Nigerijec Omar Faruk Abdulmutalab. Ta je priznal, da se je za terorista šolal v Jemnu pri tamkajšnji izpostavi teroristične mreže Al Kaida.
Policija v Dubaju je danes potrdila, da paket, ki je vseboval bombo, skrito v tiskalniku, in so ga odkrili v petek, kaže na delovanje Al Kaide. Delček je vseboval snov PETN v tiskalniku in kartuši. Policisti so poudarili, da je bila pošiljka pripravljena profesionalno, električne žice pa so bile povezane s SIM-kartico mobilnega telefona, oboje je bilo skrito v tiskalniku. Taktika naj bi bila podobna prav Al Kaidi, še poročajo.
Predsednik Barack Obama in namestnik ameriškega svetovalca za nacionalno varnost, za domovinsko varnost in boj proti terorizmu John Brennan Al Kaide ob tem nista neposredno okrivila za poskus napada, vendar sta jo omenila kot aktivno grožnjo oziroma jo sumijo, da naj bi stala za poskusom napada. Obama je še poudaril, da Al Kaida načrtuje nove napade na njihovo domovino, državljane in zaveznike. Znova je poudaril, da so glede na te poskuse napadov vpeljali nove varnostne standarde.
Strokovnjak za antiterorizem Bruce Hoffman pa je dejal, da gre za mogočo teroristično grožnjo, ki naj bi pred kongresnimi volitvami izzvala strah in tesnobo.
Prepoved uvoza iz Jemna
ZDA so zaradi domnevne grožnje že v petek izdale začasno prepoved uvoza tovora iz Jemna, kjer so oblasti prav tako sprožile preiskavo. Pretok sumljivega tovora iz Jemna, ki prihaja ali zgolj potuje čez državo, je ustavila tudi Velika Britanija.
Varnost na letališčih je zato v ZDA, Veliki Britaniji in Jemnu poostrena, na letalih, na katerih bi lahko bile pošiljke iz Jemna, pa izvajajo natančne preglede. Prevoz nezavarovanega tovora iz Jemna v Veliko Britanijo je za zdaj prepovedan, stopnja nevarnosti terorističnega napada, ki je bila v ZDA in Veliki Britaniji že do sedaj visoka, pa ostaja enaka.
Velika Britanija je poleg tega prepovedala vse tovorne lete iz Jemna, direktne in tranzitne, medtem ko so direktni leti potniških letal iz te države prepovedani že od januarja. O začasni ustavitvi tovornega letalskega prometa iz Jemna poročajo tudi iz Francije.
V Nemčiji oblasti po drugi strani ocenjujejo, da za zdaj ni nobenih informacij o povečani teroristični oz. varnostni nevarnosti, čeprav naj bi ena od v petek zaseženih pošiljk iz Jemna v Veliko Britanijo pripotovala preko nemškega Kölna. A konkretnih znakov, da bi bila Nemčija tarča napada, ni, je zatrdil nemški notranji minister Thomas de Maiziere.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.