''Okoli 300 islamističnih skrajnežev in pripadniki Al Kaide so v petek vkorakali v Zinjibar in prevzeli nadzor nad vsem,'' je agenciji Reuters povedal neimenovani prebivalec Zinjibara.
Jemen že več mesecev pretresajo protesti državljanov, ki zahtevajo odstop predsednika Ali Abdulaha Saleha. To je v posameznih delih države privedlo do brezvladja, ki ga s pridom izkoriščajo skrajneži.
Informacije o nadzoru Al Kaide nad provincialnim glavnim mestom sovpadajo s poročili o neformalnem premirju med varnostnimi silami predsednika Saleha in pripadniki plemena al Ahmar, ki so se od srede spopadali v prestolnici Sana. A kljub domnevnemu premirju po pisanju angleške spletne strani Al Jazeera iz prestolnice prihajajo poročila o eksplozijah. Samo ta teden je v spopadih v Jemnu umrlo najmanj 120 ljudi.
Saleh, ki so ga kot zaveznika v boju proti terorizmu podpirale Združene države, je nedavno svaril, da bi ob njegovem odstopu Al Kaida zavzela velike dele Arabskega polotoka. ''Če pade režim, bo Al Kaida zavzela Maarib, Hadramut, Šabvo, Abjan in al Jouf,'' Salehovo izjavo, v kateri našteva province, ki bi jih lahko prevzela Al Kaida, navaja Al Jazeera.
Boji med plemenom, ki ga vodi Sadik al Ahmar, so bili doslej od začetka vstaje v Jemnu najbolj krvavi. Izbruhnili so zaradi napada na dom plemenskega voditelja, dodatno pa jih je podžgalo dejstvo, da je Saleh zavrnil ponudbo o prenosu oblasti Zalivskih držav, ki so poskušale z mediacijo med opozicijo in Salehom doseči dogovor, ki bi končal izredne razmere v Jemnu.
Politična kriza in sedaj še varnostna kriza v Jemnu sta doslej državo stali pet milijard dolarjev, kar je najrevnejšo arabsko državo privedlo na rob bankrota.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.