Sirski predsednik Bašar al Asad je generalnemu sekretarju Združenih narodov Ban Ki Munu zatrdil, da so vojaške operacije proti protestnikom končane, so sporočili iz ZN. S tem se je odzval na Banovo zahtevo, da morajo v Siriji nemudoma ustaviti vse vojaške akcije in množične aretacije, je dejal predstavnik ZN Farhan Hak.
Ta je dodal, da je Ban zadnja poročila o splošnem kršenju človekovih pravic in prekomerni uporabi sile s strani sirskih varnostnih sil nad civilisti označil za alarmantna. Pri tem je poudaril, da je treba nemudoma končati vse operacije, Asad pa mu je zagotovil, da so vojaške in policijske operacije ustavili.
Pri tem je prvi mož ZN Damask pozval, naj sprejme verodostojne reforme, hkrati pa ZN ponudi polno sodelovanje v preiskavi o kršenju človekovih pravic med zatiranjem protestov. Asad naj bi naštel reforme, ki jih nameravajo sprejeti, vključene pa naj bi bile tako ustavne spremembe, izvedba volitev, hkrati pa naj bi pristal tudi na prihod človekoljubne misije ZN.
Kljub temu pa iz Sirije prihajajo poročila, da naj bi milice, ki podpirajo al Asada, po nočnih ramazanskih molitvah ubile dva protestnika.
Po navedbah aktivistov so varnostne sile včeraj ubile okoli 20 ljudi in izvedle obsežne aretacije. O novih žrtvah in nadaljevanju vojaških operacij med drugim poročajo iz mest Homs, Hama in Latakija.
Neki zahodni diplomat, ki se nahaja v Damasku, pa je dejal, da želi al Asad Turčijo prepričati, da so se operacije res končale. S tem bi poskušal utišati ZDA, vendar pa diplomat dodaja, da operacije še niso končane in da se vojska še vedno ni umaknila iz mest.
Številni pozivi k odstopu
Voditelji Francije, Nemčije in Velike Britanije so ostro obsodili krvavo zadušitev miroljubnih protestov in množične kršitve človekovih pravic, ki so jih v minulih mesecih storile sirske varnostne sile. Ob tem so al Asada pozvali, naj se sooči s tem, da sirsko ljudstvo zavrača njegov režim, in naj v interesu Sirije in enotnosti sirskega ljudstva odstopi s položaja. Francoski predsednik Nicolas Sarkozy, nemška kanclerka Angela Merkel in britanski premier David Cameron so se zavzeli tudi za nadaljnjo zaostritev sankcij Evropske unije proti al Asadovemu režimu.
K odstopu al Asada je v imenu Evropske unije pozvala tudi visoka zunanja predstavnica EU Catherine Ashton. "Obljube po reformah sirskega predsednika so izgubile vsakršno verodostojnost, saj reforme pod stalnim zatiranjem ne morejo delovati," je zapisala. Zato EU ugotavlja, da je al Asad v očeh sirskega naroda izgubil vso verodostojnost in bi moral odstopiti. EU po njenih besedah tudi že pripravlja nadaljnje korake za razširitev sankcij proti sirskemu režimu, ki ne bodo vključevale le prepovedi vstopa v Unijo za vodilne predstavnike sirske vlade. Ashtonova je ob tem ponovila, da je nasilno ukrepanje vojske proti opoziciji "nesprejemljivo".
K odstopu sirskega predsednika je pozvala tudi Nizozemska. Zunanji minister Uri Rosenthal je ob tem sporočil, da bo njegova država zaostrila sankcije proti al Asadovemu režimu in pozvala Varnostni svet ZN, naj pozove Mednarodno kazensko sodišče, da uvede preiskavo o zločinih v Siriji.
Poziv k odstopu al Asada je izrekel tudi ameriški predsednik Barack Obama. "Stalno smo ponavljali, da mora predsednik al Asad izvesti demokratično tranzicijo ali odstopiti. V dobrobit sirskega ljudstva, napočil je čas, da predsednik al Asad odstopi," je dejal v Washingtonu. Ob tem je tudi odredil nove sankcije proti Siriji. Te predvidevajo zamrznitev celotnega premoženja sirske vlade, prepoved ameriških vlaganj in izvoz v Sirijo ter uvoz nafte in plina iz te države.
Al Asad, ki je na oblasti od leta 2000, ko je na položaju zamenjal svojega očeta Hafaza, je bil zaradi nasilja pod vse večjim pritiskom mednarodne skupnosti. Ta je zahtevala takojšnje končanje uporabe sile nad protestniki. Sam se je odzval tako, da je obljubil reforme, hkrati pa so sirski organi s silo poskušali utišati protestnike, a jim to ni uspelo. Skupine, ki se borijo za človekove pravice, poročajo, da naj bi bilo v nasilju ubitih najmanj 1.800 ljudi, več desettisoč pa naj bi jih bilo aretiranih.
Zločin proti človečnosti?
Nasilne zadušitve protestov v Siriji s strani sirskih varnostnih sil, ki so med drugim izvajale usmrtitve civilistov in mučile zapornike, bi lahko pomenile zločin proti človečnosti, ugotavlja danes objavljeno poročilo Sveta ZN za človekove pravice.
Posebna ekspertna komisija, ki je pripravila 22 strani dolgo poročilo, je ugotovila znake kršitev človekovih pravic, ki predstavljajo obsežne ali sistematične napade na civilno prebivalstvo. Ta bi po mnenju 13-članske komisije lahko predstavljala zločine proti človečnosti. Svet ZN je Varnostni svet ob tem pozval, naj razmisli o predaji zadeve glede kršitev človekovih pravic v Siriji Mednarodnemu kazenskemu sodišču (ICC).
Poročilo med drugim opisuje usmrtitve civilistov, tudi to, kako so sirske sile vdirale v bolnišnice, kjer so iskale in ubijale demonstrante, pa tudi navedbe o mučenjih in samovoljnih aretacijah.
Od sredine marca je bilo po ocenah sveta ZN v Siriji ubitih najmanj 1900 ljudi. Sirska vlada je to številko sicer potrdila, pri čemer pa navaja, da je med njimi najmanj 260 pripadnikov varnostnih sil.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.