V pogovoru za sirsko državno televizijo je predsednik Bašar al Asad povedal, da je v zadnjih tednih ''varnostna situacija postala bolj negotova in polna nasilja, še posebej po zadnjem petku''. Dejal pa je tudi, da so sirske oblasti ''sposobne opraviti z nemiri'' in da ga stanje ne skrbi.
Številni zahodni voditelji so ga v zadnjih dneh pozvali k odstopu, a se je al Asad pozivom posmehoval in jih označil za ničvredne. "Njihove besede so brez vrednosti," je dejal al Asad in dodal, da "o predsedniku, ki so ga izbrali sirski ljudje in ki ga na oblast ni postavil Zahod, predsedniku, ki ni bil ustvarjen v ZDA, takšnih pripomb ne bi smelo biti".
"Začeli smo opažati nekaj uspeha glede varnosti in lahko rečemo, da je situacija sedaj bolj pomirjujoča. Politična rešitev ne more biti vzpostavljena, če varnost ni ohranjena," je še dejal. Ob tem je tudi povedal, da bodo lokalne volitve potekale decembra, ki jim bodo februarja 2012 sledile parlamentarne volitve po novem zakonu o političnih strankah, ki bo začel veljati ta teden. Doslej so Sirijci na parlamentarnih volitvah lahko izbirali zgolj člane stranke Baath, ki ji predseduje al Asad.
Po besedah al Asada zahodne dežele s tem, "ko govorijo o reformah, mislijo, da jim moramo dati vse, kar si želijo, da opustimo upor in naše pravice. Ne bi smele niti sanjati o tem. Ne bomo se jim uklonili," je povedal. V odgovor na vedno glasnejša opozorila Turčije je sirski predsednik v pogovoru za državno televizijo tuje sile posvaril pred morebitno vojaško intervencijo v njegovi državi. Dejal je, da njegov režim ni v nobeni nevarnosti, da bi padel.
V svojem zadnjem govoru 20. junija je za nemire v državi okrivil tujo zaroto in "saboterje", obljubil nekatere reforme, a z ničemer nakazal možnosti konca politične vladavine svoje družine v Siriji.
Na socialnem omrežju Twitter al Asadov govor ljudje v Siriji sprejemajo z ogorčenjem, marsikje pa naj bi se ob besedah osovraženega sirskega predsednika razvneli tudi spontani protesti. Po drugi strani pa naj bi se v Damasku ob govoru predsednika na demonstracijah sešli tudi podporniki njegovega režima.
Po poročanju angleške spletne strani katarske televizije Al Jazeera se je tokrat sirski predsednik na televiziji pojavil prvič po 20. juniju in četrtič, odkar so v Siriji sredi marca izbruhnili protesti.
Nasilje ne pojenja
Delo v državi je medtem danes začela humanitarna misija ZN, ki bo po večmesečnem krvavem zatiranju protestov s strani sirske vojske preučila humanitarne potrebe v državi.
V Siriji pa se nasilje še vedno nadaljuje. Varnostne sile so v petek ubile 34 protirežimskih protestnikov, medtem ko so po vsej državi po petkovih molitvah potekali protesti. V soboto je vojska s tanki vdrla v mesto Homs, o novih žrtvah pa so iz države poročali tudi danes.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.