V govoru pred sirskimi parlamentarci je predsednik Bašar al Asad dejal, da je Sirija tarča zarote, katere cilj je zanetiti razdor med sirskimi verskimi ločinami, da pa so nekateri Sirci, ki so demonstrirali proti njegovi vladavini, postavili legitimne zahteve. To je bil prvi javni uradni odziv al Asada na proteste v državi. V govoru ni spregovoril o skorajšnji ukinitvi izrednega stanja, ki je v Siriji v veljavi že od leta 1963. Prav umik tega zakona je glavna zahteva protestnikov.
''Ne moremo trditi, da je vsakdo, ki je odšel na ulice, že kar zarotnik. Bodimo jasni o tem,'' je sirski predsednik dejal na zasedanju parlamenta, njegovem prvem javnem nastopu po izbruhu protestov na jugu.
V nagovoru parlamentu je dejal, da govori v ''izrednem času, ki postavlja našo enotnost pred velike preizkušnje''. Po njegovih besedah so varnostne sile prejele jasna navodila, naj pri posredovanju v protestih ne poškodujejo sirskih državljanov. Pravi, da bodo prebivalci Dare sami ''ukrotili manjšino, ki je poskušala zanetiti kaos''.
Sirija, ki podpira reforme, po al Asadovih besedah ni izolirana od tega, kar se dogaja drugje po arabskem svetu. Po njegovem prepričanju se Sirija trenutno sooča z ''veliko zaroto'', zadnji dogodki pa so pokazali na ''veliko enotnost'', ki da vlada med Sirci.
'Govor brez prave vsebine'
Al Asadov govor je komentirall predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva, ki je menil, da sirski predsednik ni omenil reform, ki si jih želijo njegovi državljani, prav tako pa je govoru manjkala vsebina. Zavrnil je al Asadove besede, da je Sirija žrtev zarote nekaterih držav. "Veliko lažje se je zateči k teorijam zarote, kot pa se resno odzvati na pozive k reformam," je menil Mark Toner. Ministrstvo po njegovih besedah pričakuje, da bodo Sirci razočarani.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.