V mestih po vsej Siriji so se zbrale velike množice ljudi, ki so ob prvi obletnici vstaje proti režimu v tej državi izražale podporo sirskemu predsedniku Bašarju al Asadu. Sirska televizija je predvajala posnetke na desettisoče ljudi v Damasku in več drugih mestih, ki so vihteli sirske zastave in portrete al Asada.
Pred letom so se sicer tudi Sirci odpravili na ulice z zahtevami po reformah, a dobili so brutalen odziv režima pod vodstvom Bašarja al Asada. Vse se je začelo, ko je skupinica ne več kot 14 let starih mladeničev v pokrajini Dara na jugu države na zid svoje šole zapisala: "Ljudje si želijo strmoglavljenja režima." Ta je na grafite odgovoril s trdo roko in mladeniče vrgel v ječo. Svojci dečkov so se uprli, a so jih prav tako nasilno utišali. Hkrati sta potekala dva manjša protesta v Damasku z zahtevo po izpustitvi političnih zapornikov.
To je posledično sprožilo nove in nove proteste po vsej Siriji, na katerih je ljudstvo po desetletjih strahovlade sprostilo svoje nezadovoljstvo in zahtevalo spremembe. A jih kljub nekaterim obljubam predsednika al Asada še niso dočakali. Prizadevanja in želje po svobodi poskuša režim z vsemi močmi in sredstvi zatreti. Konca krize ni videti, še več, kot kaže, se Siriji obeta državljanska vojna, saj sta obe strani – tako vlada kot uporniki – odločeni, da se bosta borili do bridkega konca. Od začetka vstaje je bilo po ocenah ubitih okoli 8500 ljudi.
Iranski nasveti ...
Sirski aktivisti so z zasebnih računov elektronske pošte predsednika al Asada in njegove žene Asme prenesli okoli 3000 sporočil in dokumentov, ki ji je objavil britanski časnik Guardian. Pri časniku so opozorili, da so temeljito preverili, da gre za pristna elektronska sporočila, vendar za pristnost prav vsakega ne morejo dati roke v ogenj.
Sporočila med drugim dokazujejo vpletenost Irana oziroma to, da je al Asad sledil iranskim nasvetom, kako spregovoriti pred javnostjo. Al Asadov svetovalec je na podlagi nasvetov iranskega ambasadorja pripravil seznam tem, o katerih naj spregovori v decembrskem govoru. Tako naj bi po navodilih sirski predsednik uporabljal ''močne in nasilne besede'', pokazal naj bi naklonjenost prijateljskim državam, javnosti pa naj bi režim dal jasno vedeti, kakšna je njihova vojaška moč.
Al Asad je po poročanju Guardiana prejel tudi sporočilo Husseina Mortade, vplivnega libanonskega poslovneža, ki naj bi bil močno povezan z Iranom. Ta naj bi mu sporočil, da naj za napade avtomobila bombe v Damasku ne krivi teroristične organizacije Al Kaida, ker bi s tem ''zavaroval ameriško administracijo in sirsko opozicijo''.
… in bogati nakupi
V elektronskih sporočilih je, kot piše britanski časnik, mogoče brati tudi o velikem zapravljanju družine al Asad, ki si je med tem, ko so v državi divjali spopadi, privoščila dizajnerske dobrine in glasbo z iTunesa. Al Asadova žena Asma si je menda privoščila več 10 tisoč britanskih funtov (12 tisoč evrov) vredne lestence, svečnike in mize iz Pariza.
Komunikacija je potekala prek njunih sorodnikov in prijateljev v tujini. Prva dama je tako bratrancu Amalu 19. julija lani naročila nakit iz neke male pariške draguljarne. 3. februarja letos je Asma po svetovnem spletu brskala in iskala čevlje, vsaj tako je prebrati v sporočilu z naslovom ''Čevlji Christiana Louboutina prihajajo v kratkem''.
Predsednik pa je nakupoval prek spletne trgovine iTunes. Tako si je, kot izhaja iz prestreženih elektronskih sporočil, kupil film o Harryju Potterju, avtobiografijo Steva Jobsa ter najrazličnejšo glasbo. Med drugim je al Asad lani prisluhnil skladbam Leone Lewis ''Hurt'', ''Look at me now'' v izvedbi Chrisa Browna, ''Don't talk just kiss'' skupine Right said Fred, ''We can't go wrong'' skupine Cover girls, januarja pa je s portala kupil skladbo popularne ameriške skupine LMFAO ''Sexy and I know it.''
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.