Francoski zunanji minister Laurent Fabius je danes pojasnil, da so se včeraj predstavniki držav, med katerimi so tudi vse stalne članice Varnostnega sveta ZN v Ženevi, dogovorili, da mora sirski predsednik Bašar al Asad sestopiti z oblasti, oblast pa bi prevzela tranzicijska vlada. Na vprašanje, zakaj se zdi, da imata Kitajska in Rusija drugačno mnenje glede včerajšnjega dogovora, pa je pojasnil: "Tudi če govorijo nasprotno, je dejstvo, da v dogovoru izrecno piše, da bo na oblasti prišla tranzicijska vlada, v kateri bodo zastopane vse strani, to pa pomeni, da ne bo al Asada ... saj se bodo morali s konsenzom strinjati vsi. Opozicija pa se z njim ne bo nikoli strinjala, zato to posredno pomeni, da mora al Asad oditi in da je z njim konec," je pojasnil francoski minister.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je namreč včeraj po končanih pogovorih povedal, da dogovor nikakor ne predvideva, da mora al Asad odstopiti, hkrati pa ni tudi nobenih predpogojev, da katera koli skupine ne bi smela sodelovati pri oblikovanju narodne enotnosti.
Posebni odposlanec ZN za Sirijo Kofi Anan je včeraj povedal, da bi morali v tej vladi sodelovati tako predstavniki al Asadovega režima kot tudi sirska opozicija, skupaj pa bi morali organizirati svobodne volitve.
Fabius je danes še dodal, da bodo na sestanku 6. julija v Parizu, ki naj bi se ga udeležilo več kot sto predstavnikov, oblikovali "združeno fronto", sestavljeno s predstavniki vseh delov opozicije, ki naj bi sodelovali pri uresničevanju Ananovega predloga. Kitajska in Rusija sta zavrnili udeležbo na sestanku, ki so ga poimenovali "Konferenca prijateljev Sirije".
Že včeraj je ameriška državna sekretarka Hillary Clinton dala jasno vedeti, da Washington ne vidi nobene vloge za al Asada v procesu tranzicije. "Al Asad bo moral vseeno oditi," je poudarila. Vodja britanske diplomacije William Hague pa je priznal, da je dogovor, kompromisna rešitev, saj je Rusija, najtrdnejša zaveznica režima v Damasku, vztrajala, da nobena stran ne bi smela biti izključena iz procesa tranzicije.
V Siriji nezadovoljni obe strani
Tako sirski državni mediji kot opozicijske skupine so raztrgale dogovor iz Ženeve. "Dogovor delovne skupine o Siriji v Ženevi spominja na razširjeno srečanje Varnostnega sveta ZN, kjer stališča udeležencev ostajajo enaka," je zapisal Al Baas, časnik vladajoče stranke Baas.
Opozicijske skupine pa so v izjavi poudarile, da so pogovori v Švici pokazali, da mednarodna skupnost ni sposobna doseči skupnega stališča. "Mednarodni skupnosti znova ni uspelo doseči skupnega stališča, da bi Asadov režim prisilila, da ustavi zločine nad sirskim narodom, ki se mu je uprl," je sporočila skupina Lokalni koordinacijski odbor.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.