Leta 2013 je ruska vlada sprejela zakon o prepovedi pozitivnega izražanja o istospolni usmerjenosti pred mladoletnimi osebami. Evropsko sodišče je prepoved kasneje označilo za utrjevanje stigme, predsodkov in spodbujanje homofobije. Istospolna usmerjenost je bila do leta 1993 v Rusiji kazniva, še do leta 1999 pa so jo imeli za duševno bolezen. Tudi danes ti ljudje živijo v strahu, grožnje pa letijo tudi na tiste, ki se borijo za njihove pravice. Nastrojenost proti LGBT skupnosti nasprotniki večkrat izkazujejo na spletu v obliki videov, ki prikazujejo pretepene, v nekaterih primerih pa celo mrtve aktiviste.
V znak zavračanja LGBT skupnosti se je med drugim na spletu pojavila spletna stran, ki je navdih dobila po grozljivih filmih Žaga. Avtorji strani so tam pozvali k pregonu članov skupnosti in njihovih aktivistov, tako da so objavili imena ljudi, ki jih želijo preganjati in mučiti. Stran so v Rusiji že blokirali, vendar se je na njej že pojavilo nekaj imen. Med njimi je bila tudi Jelena Grigorjeva, 41-letna odvetnica za pravice LGBT skupnosti. Štiri dni, potem ko se je njeno ime pojavilo na spletni strani, so jo našli mrtvo blizu njenega doma v Sankt Peterburgu. Imela je osem vbodnih ran, na njenem telesu pa so bili vidni tudi znaki davljenja.
Umor je bil le kaplja v morje grozot
Grožnje in nasilje nad LGBT skupnostjo se v Rusiji pojavljajo zelo pogosto. Ta napad je bil le kaplja v morje groženj in nasilja v tej državi. Jay Gilliam, globalni direktor kampanje za človekove pravice (Human Rights Campaign, op. p.), je povedal, da je ta tragedija le ena od mnogih grozot, ki jih povzročajo nasprotniki LGBT skupnosti v Rusiji in okolici. Funkcionarji kampanje, ki je največja organizacija za pravice LGBT skupnosti v Združenih državah, so ruske organe kazenskega pregona pozvali k temeljiti preiskavi. "Te oblasti so zavezane k temu, da ščitijo ljudi, ki so ogroženi zaradi svoje spolne orientacije, spolne identifikacije in spolnega izražanja," je poudaril Gilliam.
"Aktivisti smo vedno izpostavljeni določeni nevarnosti," je povedal Igor Kochetkov, ki sedi na vrhu ruskega LGBT združenja (Russian LGBT Network, op. a.). Tudi on je pristal na seznamu spletne strani Saw. "Umor je seveda nenavaden, vendar grožnje prejemamo skoraj vsak dan. Oblasti ignorirajo spletne strani in skupine na družbenih omrežjih, ki razširjajo takšne grožnje in ustvarjajo sezname," je še dodal.
Smrt Grigorjeve mnogi povezujejo z njenim prizadevanjem za pravice LGBT skupnosti, zato je v drugem največjem ruskem mestu izbruhnil protest. "Jeleno so ubili, ker je ni bilo strah povedati resnice o stvareh, ki so v Rusiji in na državni televiziji tradicionalno utišane," je povedala Marina Ken, ki se je protesta udeležila.
Po poročanju The Moscow Times so prijatelji Grigorjeve povedali, da je večkrat prejela grozilna pisma, ki jih je prijavila policiji, vendar jih ta ni vzela resno. Nekaj dni pred smrtjo je na Facebooku objavila zapis o omenjeni spletni strani, poroča NBC News. Zapisala je, da spletna stran organizira lov na istospolno usmerjene in tiste, ki so si z medicinsko pomočjo spremenili spol. "Organi kazenskega pregona še vedno niso naredili ničesar, da bi našli avtorje strani in jih privedli pred roko pravice," je vključeval njen zapis. Tri dni zatem so našli njeno truplo.
Ruska novičarska spletna stran Meduza, ki ima sedež v Latviji, je poročala, da policija še vedno ni povedala, ali bodo Jelenino smrt obravnavali kot zločin iz sovraštva.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.