Po mnenju poznavalcev šiitskega islama naj bi poziv velikega ajatolaha Al Sistanija bistveno prispevala k umiritvi napetosti v iraških svetih mestih Nadžaf in Kerbala. V zadnjih dneh so namreč prebivalci v teh dveh mestih s protesti preprečili ameriškim vojakom, da bi se približali islamskim sakralnim objektom, kar je skoraj povzročilo spopade. "Niti okupatorska vojska niti lokalni uradniki nimajo takšne avtoritete kot beseda velikega ajatolaha," je povedal Hamid Damaši, profesor na ameriški univerzi Columbia. Takšno vodilo svojim vernikom naj bi po mnenju Damašija zmanjšalo bojazni pred religiozno motiviranimi napadi na ameriške enote.
Murtada Al Kašmiri, londonski predstavnik ajatolaha Al Sistanija, je dejal, da so šiitski kleriki svojim privržencem želeli sporočiti, naj se ne udeležujejo spopadov. Kašmiri je s tem zavrnil prvotna poročila, češ da so šiitski verski voditelji izdali "fatvo" - formalni religiozni razglas – s katerim naj bi tudi uradno odobrili napade na Američane in Britance v Iraku. "Ne gre za fatvo, temveč za poziv, naj ljudje ostanejo nevtralni in naj se ne vpletajo," je dejal Kašmiri.
Ameriški častniki, ki so vojakom izdali ukaz, naj se izogibajo uničevanju iraških svetih krajev, ker se bojijo antiameriških izbruhov med šiiti, so poziv ajatolaha Al Sistanija sprejeli z olajšanjem. Šiiti predstavljajo večino iraškega prebivalstva, vendar so v deprivilegiranem položaju v primerjavi s suniti, ki imajo izključno oblast v državi.