Francoski letalski prevoznik Air France bo zaradi celotedenske stavke pilotov, ki se je začela danes, moral odpovedati približno 52 odstotkov vseh letov. Za stavko se je po podatkih Air France odločilo približno 60 odstotkov pilotov, preostali pa naj bi opravili 48 odstotkov načrtovanih letov. Medtem pa sindikat pilotov SNPL opozarja, da bi zaradi stavke lahko bilo odpovedanih kar osem od desetih letov.
Zaradi odpovedanih letov je letalska družba potnikom že poslala približno 65.000 sporočil, dodatno pa so na letališčih razporedili še 7000 delavcev, ki bodo pomagali potnikom z informacijami. Air France sicer dnevno opravi približno 1000 poletov.
Sindikat pilotov SNPL želi s stavko pritisniti na Air France, da bi pilotom v hčerinski družbi Transavia, ki zagotavlja nizkocenovne letalske prevoze, zagotovil enake pogoje dela kot tistim, ki delajo za matično družbo. Transavia večinoma opravlja polete v južno Evropo, cene letalskih vozovnic pri njej pa so občutno nižje kot pri Air France.
Pri Air France-KLM želijo Transavio do leta 2017 napraviti za enega vodilnih nizkocenovnih prevoznikov. Družba naj bi imela do tega leta 100 letal, s katerimi bi letno prepeljali več kot 20 milijonov potnikov. Bo pa po njihovi oceni uspeh odvisen od več dejavnikov, tudi od prilagodljivosti osebja.
Air France je že v četrtek potnikom ponudila, da brez stroškov prestavijo svoje potovanje na drugi datum, da bi se s tem izognili kakršnim koli težavam. Danes pa so vse potnike, ki nimajo nujnih poti, prosili, da te prestavijo na prihodnje tedne.
Piloti Lufhanse odpovedali napovedano stavko
Piloti največjega nemškega letalskega prevoznika Lufhansa v torek kljub napovedi ne bodo stavkali, saj je sindikat pilotov Cockpit stavko odpovedal. V pogajanjih med prevoznikom in piloti je namreč prišlo do napredka, so pojasnili v sindikatu.
Piloti Lufthanse so stavko napovedali zaradi sprememb pravil glede zgodnejšega upokojevanja, stavkali pa bi že četrtič v treh tednih, tokrat v Frankfurtu. Stavka naj bi trajala osem ur, od 9. do 17. ure, prizemljila pa bi predvsem letala, ki letijo na dolge linije.
V ozadju problema je spor zaradi upokojevanja, potem ko je Lufthansa zaostrila pogoje za predčasno upokojevanje pilotov. Trenutno se piloti za plačano predčasno upokojitev, ki jo finančno pokrije družba, v povprečju odločajo pri nekaj manj kot dopolnjenih 59 letih, Lufthansa pa želi to starost postopoma dvigniti na 61 let.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.