Organizacija za človekove pravice Amnesty International (AI)v svojem poročilu, objavljenem danes, razkriva, da samooklicana Islamska država (IS) uporablja skoraj izključno orožje, ki ga je ukradla iraški vojski. Ta je dobila orožje iz več kot 20 držav, med drugim iz Rusije, Kitajske, ZDA ter iz več držav Evropske unije, tudi iz Nemčije.
Strokovnjak AI za orožje Patrick Wilcken je ob tem opozoril pred "naukom, kako lahko neodgovorno ravnanje v trgovini z orožjem vzpodbudi grozodejstva v velikem slogu". Pomanjkljiva regulacija ter nadzor nad orožjem v Iraku sta IS omogočila "dostop do orožja brez primere", je še dejal.
IS je večje količine iraškega orožja pridobil, ko je junija 2014 zasedel Mosul, drugo največje mesto v Iraku. Poleg Mosula je IS večje količine orožja pridobil tudi, ko je v svoje roke dobil vojaške in policijske postaje v Faludži, Tikritu, Saklaviji, Ramadi. Na podoben način naj bi se IS do orožja dokopal tudi v Siriji.
AI je tako ugotovil, da IS poleg ruskega orožja, kot je kalašnikovka, uporablja orožje in strelivo iz najmanj 25 držav; med drugim v Iraku izdelane puške tabuk, ameriške puške bushmaster E2S, kitajske puške CQ, nemške G36 ter belgijske puške FAL.
Iraške zaloge orožja so se bistveno okrepile med letoma 1980 in 1988, v času iraško-iranske vojne, kar je bil po navedbah AI "ključni trenutek v razvoju sodobnega, globalnega orožarskega trga".
Irak je bil prav tako preplavljen z orožjem po mednarodni invaziji pod vodstvom ZDA leta 2003 ter ob ameriškem umiku leta 2011. Ob tem AI opozarja, da so se vse države izvoznice, med katerimi je vseh pet stalnih članic Varnostnega sveta Združenih narodov, zavedale tveganj ob izvozu orožja v Irak, kjer je globoko zakoreninjena korupcija, mehanizmi nadzora pa zelo šibki.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.