'Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je po srečanju s srbskim premierom Vojislavom Koštunico zatrdil, da je načrt posebnega odposlanca ZN za pogajanja o Kosovu Marttija Ahtisaarija "propadel, ker ni upošteval interesov ene strani". Predsednik srbske vlade pa je povedal, da njegov optimizem glede izida pogajalskega procesa temelji na dejstvu, da v zgodovini Združenih narodov doslej še nobeni članici niso odvzeli dela njenega ozemlja, poročajo srbski mediji.

Lavrov je ponovil "trdno opredeljenost" Rusije za nadaljevanje pogajanj Beograda in Prištine o prihodnjem statusu Kosova, ki naj bi pripeljala do kompromisne rešitve. Propad Ahtisaarijevega predloga o mednarodno nadzorovani neodvisnosti Kosova pa je primerjal s polomom načrta nekdanjega generalnega sekretarja ZN Kofija Annana glede reševanja ciprskega vprašanja. "Upam, da bodo to lekcijo upoštevali tako tisti, ki bodo nadaljevali pogajanja, kot tisti, ki jim bodo pomagali," je še dejal Lavrov.
Koštunica pa je zatrdil, da vsaka grožnja s potencialnim nasiljem "albanskih teroristov" ali "bojazni", ki jih glede teh groženj izražajo tuji predstavniki, pomenijo izsiljevanje. "Vsi, ki se sklicujejo na nasilje kot argument pri reševanju kosovskega vprašanja, postajajo soudeleženci nasilja," je poudaril srbski premier.

Minister za državno upravo Zoran Lončar je po današnjem rednem sestanku Koštuničevega kabineta izpostavil, da ima načelna podora Rusije glede Kosova "za Srbijo zgodovinski pomen". Izrazil je prepričanje, da bo po bližnjem obisku misije Varnostnega sveta ZN v Beogradu in Prištini prišlo do nadaljevanja pogajanj o prihodnjem statusu Kosova in da bo imenovan nov mednarodni posrednik.
Zunanji minister Vuk Drašković, ki bo zadnji beograjski sogovornik Lavrovu, je komentiral nedavno izjavo podsekretarja na ameriškem State Departmentu Nicholasa Burnsa, da ZDA pripravljajo novo resolucijo o Kosovu. Tovrstne napovedi so podobne "lesenemu železu", kajti "ni si mogoče zamisliti, da tri stalne članice VS ZN, ki se zavzemajo za neodvisnost Kosova, pišejo resolucijo brez dogovarjanja z drugima dvema stalnima članicama, Rusijo in Kitajsko, ki nasprotujeta neodvisnosti".
Na srečanju je prišlo do besednega dvoboja med srbskim zunanjim ministrom Vukom Draškovićem in namestnico zunanjega ministra Albanije Edito Hardži. Slednja naj bi razjezila vodjo srbske diplomacije z izjavo, da Tirana v celoti podpira predlog posebnega odposlanca ZN Marttija Ahtisaarija o prihodnjem statusu Kosova. Drašković, ki je predsedoval srečanju, je izrazil presenečenje, ker je Hardžijeva na srečanju omenila kosovsko vprašanje. Poudaril je še, da Kosovo ni v Albaniji, ampak v Srbiji.
Lavrov, ki se je v Beogradu udeležil tudi 16. srečanja zunanjih ministrov držav članic Organizacije za črnomorsko sodelovanje (BSEC), bo drevi obiskal še Podgorico. Lavrov se bo sestal s predsednikom Črne gore Filipom Vujanovićem, v petek pa ima v načrtu pogovore s premierom Željkom Šturanovićem in predsednikom parlamenta Rankom Krivokapićem.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.