Nekdanji finski predsednik in Nobelov nagrajenec za mir Martti Ahtisaari ter nekdanji visoki zunanjepolitični predstavnik EU Javier Solana sta v prispevku za International Herald Tribune podala deset razlogov za evropski "da" resoluciji, s katero bi Palestina v Združenih narodih (ZN) namesto statusa opazovalke dobila status države nečlanice.
Pod prvo točko sta Ahtisaari in Solana navedla, da je omenjena resolucija Združenih narodov poskus ohranitve rešitve dveh držav, saj da Izrael zdaj mirovni proces ogroža.
Drugi razlog za sprejetje resolucije po mnenju Finca in Španca leži v dejstvu, da je Evropa v mirovni proces vložila že ogromno sredstev, med drugim denimo za funkcioniranje palestinske države namenja milijardo evrov letno.
Prav tako v prid evropskemu "da" govorijo dosežki palestinskega predsednika Mahmuda Abasa pri izgradnji države, sta opozorila.
Četrti razlog, zaradi katerega bi veljalo podpreti spremembo resolucije, je po mnenju Ahtisaarija in Solane arabska pomlad. V primeru, da bi se EU izrekla proti statusu Palestine kot nečlanice ZN, bi to kazalo na njene dvojne standarde, sta prepričana.
"Da" bi omogočil tudi povezavo evropskih interesov z evropskimi vrednotami, kljub zaskrbljenosti, da bi to negativno vplivalo na ZDA, pa bi bile spremembe lahko v resnici tudi v interesu Washingtona, sta tudi navedla nekdanji finski predsednik in nekdanji visoki zunanjepolitični predstavnik EU.
Sedmi in osmi razlog, ki po njunem govorita v prid resoluciji, sta povezana z Izraelom. Ahtisaari in Solana namreč verjameta da izraelski argumenti za glasovanje "proti" ne zdržijo. Kot sta poudarila v tej luči, bi s sprejemom resolucije lahko prišlo do ponovnih pogajanj in premika pri pogajanjih glede meja, ki jih je imela Palestina leta 1967. To bi okrepilo tudi legitimnost obstoja Izraela, sta dodala.
Pod točko devet sta politika navedla, da bi se na ta način izognili nasilju Palestincev. Poleg tega resolucija po njunih trditvah ne bi predvidevala bilateralnega priznanja Palestine, je mogoče povzeti deseti razlog.
Glede na to, da ima svet do zdaj že dovolj dokazov, da EU mednarodne vloge ne igra dovolj učinkovito, bi bila lahko resolucija učinkovita tudi v tem smislu, sta sklenila.
Netanjahu: Poskus je obsojen na propad
Izraelski premier Benjamin Netanjahu pa trdi, da palestinska prizadevanja nimajo nobene možnosti za uspeh in da se bodo Palestinci na koncu morali vrniti za pogajalsko mizo. "Kot rezultat dejanj ZDA, ki tesno sodelujejo z nami, in drugih vlad, s katerimi sodelujemo mi in Američani, predvidevam, da bo ta poskus propadel," je dejal Netanjahu. "Na koncu, ko se bo dim razkadil in po vsem, kar se bo zgodilo v ZN, bodo Palestinci prišli k pameti in se, upam, odrekli korakom, ki gredo mimo pogajanj, in se vrnili za mizo, da bi prinesli mir nam in našim sosedom," je dodal.
Netanjahu je primerjal varnostni svet z vlado ZN, medtem ko je generalna skupščina po njegovem bolj podobna parlamentu. "Tam lahko spraviš skozi skoraj vsako resolucijo. Lahko se odločijo, da sonce vzhaja na zahodu in zahaja na vzhodu, vendar nima iste teže in pomena kot varnostni svet“.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.