Po prešteti večini glasov na petkovih predsedniških volitvah v Iranu prepričljivo vodi dosedanji predsednik Mahmud Ahmadinedžad, ki se mu tako obeta drugi mandat. Volilna komisija je sporočila, da je po preštetih glasovih s 87 odstotkov volišč Ahmadinedžad prejel 64,88 odstotka glasov, njegov glavni tekmec Mir Hosein Musavi pa 32,6 odstotka.
Podatkov o volilni udeležbi še ni, predsednik volilne komisije je povedal le, da ocenjujejo, da je bila med 75 in 82 odstotkov.
So izide poneverili?
Nekdanji premier Mir Hosein Musavi, ki je zaradi visoke volilne udeležbe računal na zmago, je še pred zaprtjem volišč, ki so bila zaradi velike volilne udeležbe odprta kar šest ur dlje, v petek že razglasil zmago. Oblasti pa je obtožil, da so poneverile izide in da so bile na volitvah številne nepravilnosti. Zato je napovedal, da bodo izpodbijali rezultate.
Musavi je iranskega vrhovnega voditelja Ajatolo Ali Hameneja pozval, naj posreduje in ustavi kršitve zakonov. "Upam, da bo voditeljeva skrbnost pripeljala do dobrega konca," je dejal.
Musavi trdi, da so nekatera volišča zaprli predčasno, čeprav so ljudje še čakali na glasovanje, volivcem naj bi preprečili oddajo glasov, opazovalcem pa naj bi preprečili udeležbo pri štetju glasov.
Po volitvah nasilni protesti
Po objavi izidov volitev pa poročajo o nasilnih spopadih med protestniki in policijo v več delih Teherana. Policija je pri tem proti protestnikom, ki trdijo, da so izidi ponarejeni, uporabila tudi solzivec. Blizu trga Vanak v središču iranske prestolnice, kjer se je zbralo več tisoč protestnikov, je bilo slišati tudi streljanje.
Musavi že od petka obtožuje oblasti nepravilnosti na volitvah in pri štetju glasov. Notranje ministrstvo obtožbe zanika, pozvalo pa je tudi vse tiste, ki menijo, da je prišlo do nepravilnosti, naj se pritožijo po uradni poti.
V pričakovanju protestov je sicer policija danes prepovedala kakršna koli zborovanja, a Musavijevi privrženci prepovedi ne upoštevajo. Po posredovanju policije je prišlo tudi do nasilja, nekateri poznavalci pa trdijo, da nasilje spominja na tisto iz leta 1999 med študentskimi protesti v Teheranu.
Nekateri protestniki so na policijo metali kamenje, medtem ko je več tisoč protestnikov, nekateri tudi v maskah, pozivalo Ahmadinedžada k odstopu. Musavi je po izbruhu nasilja svoje privržence pozval k miru in jim zagotovil, da bo branil njihove interese.
Pozitivni odzivi iz tujine
Medtem iz tujine prihajajo tudi pozitivni odzivi na zmago Ahmadinedžada. Generalni sekretar Arabske lige Amr Musa mu je čestital ob vnovični izvolitvi in izrazil upanje, da bodo zaradi miru Arabci in Iranci lahko sodelovali.
Venezuelski predsednik Hugo Chavez je Ahmadinedžada poklical po telefonu in mu čestital za zmago. Po njegovih besedah zmaga "predstavlja razpoloženje in zavezanost iranskega naroda izgradnji novega sveta", so sporočili iz Chavezovega urada.
Ahmadinedžadu je čestital tudi sirski predsednik Bašar al Asad, ki je bratskemu iranskemu narodu zaželel nadaljnji napredek in blagostanje.
Izid iranskih volitev je pozdravilo tudi palestinsko gibanje Hamas. "Ta izid je dokaz uspeha uradnega iranskega programa, ki služi interesom ljudi in kljubuje vsem izzivom," je sporočil tiskovni predstavnik Hamasa Favzi Barhum.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.