Irski premier Bertie Ahern je danes sporočil, da bo 6. maja odstopil. Ahern je v zadnjem času pod vse hujšim pritiskom, da naj bi v 90. letih prejšnjega stoletja sprejemal podkupnine, vendar pa je danes odločno zanikal, da bi bil to razlog za odstop: "V svojem srcu src vem, da nisem naredil ničesar narobe, in da nisem nikogar prizadel."

Ahern je na današnji novinarski konferenci, ki je bila sklicana nepričakovano in na kateri ga je spremljalo več njegovih ministrov, znova zanikal, da bi kadar koli sprejemal podkupnine. Obenem je priznal, da vlada zaradi v zadnjih 18 mesecih vse glasnejših kritik na račun njegovih pojasnil, kako se je v sredini 90. let na njegovem računu znašlo okoli 100.000 evrov, ne more več učinkovito opravljati svojih nalog.
"Nikoli, v vsem času, ko sem služil javnosti, nisem postavljal svojega osebnega interesa pred javno dobro. Nikoli nisem prejemal podkupnin in nikoli nisem storil ničesar, kar bi osramotilo kateri koli položaj, ki sem ga zasedal ... V svojem srcu src vem, da nisem storil ničesar narobe in da nisem nikogar prizadel," je 56-letni Ahern zatrdil v svoji desetminutni izjavi, med katero se mu je zaradi čustev večkrat zatresel glas.
Odstopil bo tudi s položaja stranke
Ahern bo sicer istočasno odstopil tudi s položaja vodje stranke Fianna Fail, na obeh položajih pa naj bi ga nasledil njegov namestnik, sedanji finančni minister Brian Cowen. Cowen je glede Ahernovega odstopa dejal, da upa, da bo Irska v prihajajočih dneh Aherna hvalila, ne sramotila, ter namignil, da bi bil Ahern zaradi svoje "politične razsodnosti, odločnosti in spravljivosti" ustrezen kandidat za kakšen viden položaj v mednarodni skupnosti.

Ahernova dva mandata in pol na čelu irske vlade sta zaznamovala predvsem izreden gospodarski uspeh t. i. keltskega tigra ter mir na Severnem Irskem, ki ga je pomagal doseči skupaj s tedanjim britanskim kolegom Tonyjem Blairom. Kljub temu pa je postajalo Ahernovo vodenje vlade vse bolj negotovo, potem ko so preiskovalci odkrili, da so različni poslovneži v sredini 90-ih let 20. stoletja na njegov račun skrivaj nakazali več zneskov v skupni višini okoli 100.000 evrov.
Denar nakazali prijatelji?
Premier je sprva trdil, da je prejel le dve večji plačili, in sicer s strani svojih osebnih prijateljev, ki naj bi mu na ta način pomagala po težavni in dragi ločitvi. Toda preiskovalci - gre za tričlanski sodni senat, t. i. Mahonov tribunal, ki ga je leta 1997 ustanovila irska vlada in katerega naloga je odkrivanje korupcije v irski politiki - so na Ahernovem računu kasneje odkrili okoli deset nedokumentiranih gotovinskih nakazil.
Ahernovo pričanje pred tribunalom je bilo po trditvah opozicije polno protislovij in nedoslednosti, zaradi česar bo premier predvidoma to sredo v spodnjem domu parlamenta, t. i. dailu, odgovarjal na vprašanja opozicijskih voditeljev glede afere, ki je že dobila vzdevek "bertiegate". Ahern vztraja, da ni kriv, in da so za nedoslednosti v njegovem pričanju krive predvsem luknje v spominu in njegov prenapolnjen urnik.
Vendar Ahern vlade očitno ne bo več vodil v času majskih lokalnih volitev kot tudi ne v času referenduma o ratifikaciji nove, reformne pogodbe EU, ki naj bi na Irskem potekal drugi teden junija. Irska bo predvidoma edina članica EU, ki bo organizirala referendum o Lizbonski pogodbi, k temu pa jo zavezuje lastna zakonodaja. Ahern naj bi namenoma odšel pred tem, saj bi utegnil finančni škandal zasenčiti obe omenjeni glasovanji.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.