Ameriške oblasti so po zadnjih podatkih tehtale možnost izmenjave ruskih agentov s ameriškimi, ki so prestajali kazen v Moskvi, že dva tedna pred aretacijami. Te so se zgodile samo nekaj dni po obisku ruskega predsednika Dmitrija Medvedjeva v Washingtonu. Izkazalo pa se je, da je ameriški predsednik Barack Obama že 13 dni pred tem, ko je dobil obisk iz Rusije, vedel za deset domnevnih ruskih agentov na ameriških tleh. Ameriške oblasti sicer zatrjujejo, da se z Moskvo pred dejanskimi aretacijami niso dogovarjale o morebitni izmenjavi, prav tako naj Obama Medvedjevu nič ne bi omenil med obiskom v Washingtonu.
Medtem ko je sledenje agentom trajalo več kot desetletje, pa je po aretacijah vse potekalo zelo hitro. Zamenjava naj bi bila dogovorjena že teden dni po prijetju deseterice. Zakaj sta se državi zmenili za na prvi pogled nepravično menjavo – Rusija je namreč dobila deset agentov, ZDA pa le štiri, ni jasno. Oblasti zatrjujejo, da v nobenem trenutku niso zahtevali izpustitve več ameriških vohunov iz Rusije in da ni šlo za neuspela pogajanja.
Ameriški podpredsednik Joe Biden je v nastopu v oddaji Jaya Lena 'The Tonight Show' dejal, da "smo iz Rusije dobili štiri zares dobre ameriške vohune", deseterica, ki so jo vrnili Rusiji, pa v svojem dolgem delovanju ni dosegla nič pomembnejšega.
Zelo hitro je potekalo tudi dogovarjanje z ruskimi vohuni. Na voljo so jim namreč dali le 24 ur časa, da se odločijo, ali bodo ostali v ZDA, kjer bodo morali v zapor, ali se bodo vrnili v Rusijo. Odvetnik ene od agentk John Rodriguez je dejal, da so ji ruske oblasti v zameno za vrnitev ponudile doživljenjsko mesečno rento v višini 2000 dolarjev, hišo v Moskvi in dogovor glede turističnih viz zanjo in za njene otroke.
Ti naj bi zaenkrat namreč ostali v ZDA. Kaj se bo z njimi zgodilo, še ni povsem jasno. ZDA so sicer obljubile, da ne bodo stale na poti njihovi selitvi v Rusijo in tudi ruska diplomacija obljublja, da bo storila vse, da se bodo otroci vrnili k svojim staršem.
Medtem ko bodo mlajši zelo verjetno brez težav odšli, pa si vsaj eden tega ne želi. 17-letni Juan Lazaro ml., sin Vicky Pelaez in Mikhaila Vasemenkova, se je že odločil, da bo ostal v ZDA. Bolj problematični pa sta 11 in 7 let stari hčerki Vladimirja in Lydie Guryev, bolj znanih pod imeni Richard in Cynthia Murphy. Deklici, ki sta v posebej občutljivih letih, pa tudi ostali otroci agentov, se namreč soočajo z zelo verjetno psihološko krizo, opozarjajo strokovnjaki. Prevzeli bi jih lahko občutki izdaje, krize identitete in zmede, ko se bodo morali soočiti z nenadnimi spremembami v svojem življenju.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.