Afriški sloni so na točki preloma: vsako leto jih namreč ubijejo več, kot se jih skoti, je pokazala študija. Znanstveniki so opozorili, da, če se bo stopnja divjega lova nadaljevala na tej ravni, bi lahko te živali iztrebili v naslednjih 100 letih.
Zahteve po slonovini rastejo predvsem zaradi azijskega trga. Uporabljajo jo v kitajski tradicionalni medicini in tudi za okrasje. Kilogram slonovine stane okoli tisoč dolarjev.
Raziskovalci so odkrili, da je med leti 2010 in 2013 letno afriška populacija slonov izgubila sedem odstotkov svoje populacije. Letno pa je le petodstotni prirastek. Znanstveniki so prvič analizirali smrtnost slonov tako, da so pregledali podatke iz 45 območij v Afriki.
Okoljevarstveniki poudarjajo, da so nujni ostri ukrepi.
''Svet se mora odločiti, koliko truda sploh želi vložiti v ohranjanje te čudovite živalske vrste. Če smo za, potem je treba vložiti tako človeške kot finančne resurse, da bi jih zaščitili,'' je dejal John Scanlon, generalni sekretar konvencije za mednarodno trgovino in ogroženimi vrstami.
''Glede konkretnih ukrepov, menim, da bi morali vse napore usmeriti v zmanjšanje divjega lova in nelegalne trgovine s slonovino – treba je izboljšati pogoje za tiste, ki živijo s sloni,'' je še dodal.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.