Po njihovih ugotovitvah je skupna količina vode v podzemnih vodonosnikih stokrat večja od količine na površju. Za od suše močno prizadeto afriško celino bi ogromne rezerve vode pomenile veliko odrešitev, vendar znanstveniki svetujejo zmerno črpanje.

Skupina britanskih znanstvenikov je ustvarila izčrpen zemljevid obsega teh skritih vodnih virov in pokazala na njihov potencial za izkoriščanje. V Afriki namreč po nekaterih ocenah več kot 300 milijonov ljudi nima dostopa do čiste pitne vode. Potrebe po vodi pa se bodo v naslednjih desetletjih znatno zvišale zaradi naraščanja števila prebivalstva in potreb po poljedelskem namakanju.
Afriške reke in jezera so podvržena sezonskim sušam in poplavam, ki omejujejo njihovo izkoriščanje za kmetijstvo. Trenutno naj bi namakali le pet odstotkov orne zemlje.
Znanstvenikom Britanskega geološkega inštituta na University College London (UCL) je uspela analiza vode, ki se skriva pod površjem v vodonosnikih po celotni afriški celini. "Največje zaloge pitne vode so na severu Afrike v usedlinskih kotlinah Libije, Alžirije in Čada," je za britanski BBC povedala ena izmed avtorjev raziskave Helen Bonsor.

Zaradi sprememb v podnebju, ki so Sahara skozi stoletja spremenile v puščavo, je voda številne vodonosnike pod površjem nazadnje napolnila pred 5000 leti. Ker se zaradi pomanjkanja dežja v puščavi vodonosniki zelo počasi obnavljajo, avtorji raziskave odsvetujejo pretirano vrtanje in izrabo vodnih zalog. V podsaharski Afriki se nahajajo manjši vodonosniki, ki pa so za izrabo primernejši. "S previdnim raziskovanjem in vrtanjem bo podtalne vode pod Afriko dovolj za potrebe pitne vode in kmetijskega namakanja," je še dejala Bonsorjeva.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.