Afganistanska pokrajina Badakšan je na skrajnem severovzhodnem robu države. Doline so obkrožene s hindukuškim višavjem, nad katerim kraljuje najvišja afganistanska gora Noshaq, visoka 7492 metrov. Lepota pokrajine je v ostrem nasprotju s surovim vsakdanom prebivalstva, ki živi v zakotju dežele.
Po zadnjem poročilu ZN živijo tamkajšnji ljudje v razmerah "socialnega obupa". Do prve medicinske pomoči morajo potovati dva dni.
Opija je v teh krajih na pretek. Konec junija bodo kmetje poželi makova polja. Z nožički prerežejo makove glave, da iz njih priteče mlečna tekočina, ki čez noč otrdi in spremeni barvo. Tako nastane surov opij.
Z rekordnimi žetvami je povezana tudi vedno večja odvisnost Afganistancev od uživanja opijatov. Po podatkih oddelka ZN za boj proti drogam in organiziranemu kriminalu (UNODC), je okrog milijon prebivalcev Afganistana med Hindikušem in puščavami na jugu dežele opijskih odvisnikov, še posebej v pokrajini Badakšan.
Temno rjavo snov uživajo s pomočjo 'hookah', opijske pipe, saj v vaseh nimajo zdravil. Zlasti so prizadete ženske, ki opij uporabljajo kot nadomestek za zdravila, dajejo pa ga tudi bolnim otrokom. Učinkuje kot pomirjevalo.
Opij vsebuje morfin, ki lajša bolečine, kodein pa pomirja kašelj, ki v krajih z ostrimi zimamo pogosto prizadene zlasti otroke. Po poročanju ZN veliko otrok trpi zaradi vnetja bronhijev, ob uživanju morfija se otroci umirijo in prenehajo jokati.
V vasi Jokhan štirikratna mati Sadaf opij dozira tako, da dim iz pipe pihne v otrokova usta. Matere se ne zavedajo nevarnosti, da bodo z dajanjem opija otroci postali odvisni, bolezni pa na ta način ne bodo odpravile. Eden od poročevalcev agencije ZN INRI je ob svojem obisku posnel video, na katerem je videti babico, ki vnukinji v usta vpihuje opijev dim. Če nekaj trenutkov morfij prične delovati in pogled majhne deklice 'ostekleni'.
V Afganistanu so lani pridelali okrog 6100 ton opija. V skladu z zapovedmi korana je uživanje drog za globoko verne Afganistance prepovedano. Dolgoletne vojne, ki so divjale na ozemlju Afganistana, so na površje prinesle 'gospodarje vojn', kot imenujejo voditelje paravojaških skupin, mafijske šefe, talibane in tihotapce, ki so pričeli z velikopotezno trgovino z opijati in heroinom. Trgovina poteka skozi Pakistan, nekdanje sovjetske republike, osrednjo Azijo in Iran.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.