Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je objavila prvo celovito poročilo o cestni varnosti v posameznih državah za leto 2007. Dokument zajema kar 98 odstotkov Zemljine populacije in potrjuje kar nekaj splošno znanih predsodkov, piše Times.

Nesporna prvakinja v številu življenj, ki jih terjajo ceste, je tako s svojim kaotičnim prometom in kravami na cestah Indija. Vsako leto namreč na njih umre okrog 105.725 ljudi.
Po številu smrti glede na število prebivalcev pa ta azijska podcelina ni prva na svetu. Prekaša jo Eritreja, nekdanja italijanska kolonija, kjer na 100.000 ljudi na cestah ugasne rekordnih 48 življenj. Delež moških je seveda veliko višji kot delež žensk – v tej državi na vsake tri moške, ki umrejo v prometnih nesrečah, umre samo ena ženska.
Najbližje tej afriški državi so na seznamu WHO Cookovi otoki s 45 smrtmi na 100.000 ljudi. Na južnopacifiškem otočku sicer živi samo 13.325 ljudi, vsako leto pa se njihovo število na račun prometnih nesreč zmanjša za pet.
Tretje mesto z 41,6 smrtmi zaseda Egipt, četrto Libija (40,5), državi, ki sta znani po izredno slabem stanju cest in številnih nesrečah.
Kaj pa Afganistan?
In najbolj varne države, kar se tiče lokalnega transporta? Nesporni zmagovalec so Maršalovi otoki, kjer 59.000 prebivalcev uporablja samo 2487 vozil. Leta 2007 jih je tako pretresla samo ena smrt na cestah.
Zanimiv pa je primer Afganistana. Pri WHO so v poročilu zapisali, da si država, ki jo pretresa silovito nasilje, zasluži čisto desetko glede upoštevanja omejitve hitrosti vožnje v naseljih. Glede na poročilo naj bi bil Afganistan celo edina od 178 držav, kjer vozniki dosledno upoštevajo pravilo, da je v naseljih dovoljena hitrost 50km/h. Ta večinoma muslimanska država je bila tudi edina, ki si je prislužila najvišjo oceno glede treznosti voznikov.
WHO je ob tem pojasnil, da je ocenjevanje izvajal odbor osmih strokovnjakov iz posamezne države – trije vladni in pet neodvisnih. Ocene so bile sicer stvar interpretacije posameznika, so še priznali pri WHO.
Prometne nesreče glavni vzrok smrti mladih
Vsako leto na cestah po vsem svetu umre okrog 1,3 milijona ljudi, od 20 do 50 milijonov pa jih utrpi poškodbe. WHO v svojem poročilu še ugotavlja, da so z globalne perspektive poškodbe v prometnih nesrečah glavni vzrok smrti med mladimi, starimi od 15 do 44 let.
Poročilo ob tem potrjuje, kako ranljivi so udeleženci v prometu, ki ne potujejo z avtomobili. Skoraj polovica vseh, ki umrejo na cestah, je namreč pešcev, motoristov in kolesarjev.
Oglejte si fotografije cestnih pripetljajev, ki so jih posneli slovenski vozniki! Tudi vi lahko sodelujete v nagradni igri in se potegujete za bogato nagrado!
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.