Hrvaški kriminalisti so pred nekaj dnevi v okviru preiskave o domnevni podkupnini pri nakupu vojaških oklepnikov od finske Patrie začeli preiskovati urad predsednika države, in sicer za obdobje, ko je bil hrvaški predsednik Stipe Mesić, poročajo hrvaški mediji.
Po poročanju tamkajšnjih medijev policija preiskuje okoliščine podpisa pogodbe leta 2007. Gre za nakup 84 oklepnikov, za katere je Hrvaška plačala 112 milijonov evrov. Kot je včeraj poročala hrvaška televizija, policisti že nekaj dni pregledujejo evidenco prihodov in odhodov oseb iz predsedniškega urada. Preiskovalci namreč preverjajo navedbe posrednika Patrie Wolfganga Riedla o srečanjih v uradu predsednika, ko je bil na Pantovčaku Mesić. HTV dodaja, da je bil Riedl posrednik pri prodaji oklepnikov v Sloveniji, kratek čas pa tudi na Hrvaškem.
Riedl naj bi policistom razkril imena oseb na Hrvaškem, ki naj bi jim izročil podkupnino. Mediji še poudarjajo, da ni znano, za katere osebe je Riedl navedel, da se je z njimi srečal v uradu predsednika, neuradno pa naj bi se sestal tudi z Mesićem. Prav slednji naj bi bil kot vrhovni poveljnik hrvaške vojske seznanjen z vsemi podrobnostmi, glede na svoj položaj pa je lahko tudi vplival na izbiro ponudnika, še navajajo.
Urad molči
Na hrvaškem notranjem ministrstvu niso želeli povedati ničesar o preiskavi v uradu predsednika, informacij ne dajejo niti na uradu za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Uskok), ki je pristojen za primer Patria. Bivši predsednik Mesić ni dostopen za izjave, ker je v tujini, je pa predstavnik urada bivšega predsednika Tomislav Jakić danes ocenil, da gre za "pritlehno" poročanje medijev, ki si ne zasluži odziva. Dodal je, da nima nobenih informacij o primeru Patria. Povedal je tudi, da Uskok zaradi tega ni bil v stiku z uradom bivšega predsednika.
V uradu predsednika Iva Josipovića so danes kratko sporočili, da zakon zahteva tajnost preiskave. Josipovićev svetovalec za vojaška vprašanja Zlatko Gareljić je prihod kriminalistov v urad predsednika potrdil, ni pa želel govoriti o podrobnostih. Zatrdil je, da so v uradu pripravljeni policiji izročiti celotno dokumentacijo, poročajo mediji.
Na hrvaškem obrambnem ministrstvu so večkrat izpostavili, da je bil posel s Patrio povsem transparenten in brezmadežen ter da se konkurenca iz avstrijske Styrie ni pritožila na postopke razpisa in končne odločitve.
Preiskava sprožena zaradi potopka v Sloveniji?
Bivši član komisije za nakup oklepnikov in Mesićev svetovalec Vlatko Cvrtila je to za hrvaško radijsko novičarsko mrežo Media servis ponovil tudi danes. "Hrvaška je takrat lobirala za vstop v Nato in zagotovo nam ni ustrezalo, da bi se zgodilo kar koli, kar bi negativno vplivalo na naše namene," je izjavil Cvrtila.
Kot je še pojasnil, so preiskavo na Hrvaškem sprožili finski preiskovalci na podlagi sumov, da je prišlo do korupcije pri nakupu oklepnikov v Sloveniji. "Glede na to, da je bila oseba, ki je bila zadolžena za Slovenijo, zadolžena tudi za Hrvaško, so preiskavo razširili tudi na našo državo," je ocenil Cvrtila.
Jutarnji list je v zvezi s slednjim danes poročal, da so preiskavo o nakupu finskih oklepnikov na Hrvaškem začeli lani, ko so oblikovali finsko-avstrijsko-hrvaško policijsko ekipo, in sicer po koncu preiskave v Sloveniji. Tudi nekdanji hrvaški obrambni minister Berislav Rončević je danes ponovil, da ni bilo nič spornega pri poslu in da ni nihče kadarkoli poskusil priti v stik z njim zaradi posredovanja pri nakupu oklepnikov.
Vojska zadovoljna z oklepniki
Sedanji hrvaški obrambni minister Ante Kotromanović pravi, da se bo še razkrilo, ali so bili posli glede Patrie "čisti ali ne". Potrdil je, da so hrvaškemu državnemu tožilstvu poslali vse dokumente, ki so povezani s spornim nakupom oklepnikov. Načelnik generalštaba hrvaške vojske Drago Lovrić je dodal, da so hrvaške oborožene sile zadovoljne z oklepniki in da hrvaška vojska potrebuje ta vozila. Obenem je poudaril, da ni prava oseba za vprašanja glede poslov s Patrio.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.