
Včeraj so v Srbiji protestirali mlekarji, ki jih je afera z aflatoksinom v mleku močno prizadela. Zbrali so se v Novem Sadu, Valjevu in Kruševcu. Protest je potekal mirno, so pa mlekarji s seboj pripeljali mleko, ki so ga nato zlivali na ulico.
Zbrani v Novem Sadu so sporočili, da je glavni krivec za afero Goran Ješić, pokrajinski sekretar za kmetijstvo. Prav on je bil tisti, ki je opozoril na nepravilnosti z mlekom. Zanimivo je tudi to, da se njegovi podatki o vrednosti aflatoksina v mleku močno razlikujejo od državnih. Zadnji podatki so pokazali, da je v mleku kar sedemkrat več aflatoksina, kot pa je z zakonom določeno, je sporočil Ješić. Minister za kmetijstvo Goran Knežević navedbe zavrača in zatrjuje, da je srbsko mleko neoporečno, meni pa, da Ješić vnaša nemir med prebivalce. Minister zagotavlja, da so iz prodaje umaknili le serijo spornega mleka ter da je zadeva pod nadzorom.
Tudi mlekarji zatrjujejo, da so njihove krave zdrave ter da v mlekarne pošiljajo neoporečno mleko. Pravijo, da so nekatere mlekarne že prepolovile naročila. Tako ostajajo brez zaslužka, ob tem pa se sprašujejo, kdo jim bo povrnil finančno izgubo.
Kdo naj bi mu ponujal denar za molk?
Ješić je celo stopil pred besne mlekarje in jim dejal, da on ter pokrajinska vlada nista vir težav, temveč tisti, ki so mu ponujali denar za molk. Ker ga je zavrnil, so očitno podkupili nekoga drugega, da afero pomete pod preprogo. Ko so ga ljudje vprašali, kdo je pritiskal na njega in mu ponujal denar, je Ješić dejal, da Investicijski sklad Salford. Ob tem je znova zatrdil, da je mleko v Srbiji sporno in ni za uporabo. Iz omenjenega sklada so že zanikali obtožbe.
V Valjevu so kmetje, ki mlekarnam prodajajo mleko, opozorili, da so žrtve lobija, ki jih hoče izriniti s trga. Menijo, da je afera z mlekom le še en poskus uničenja srbskega kmeta in kmetijstva.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.