Tujina

Adijo, Rex Tillerson. Pozdravljen, Mike Pompeo

Washington, 26. 04. 2018 20.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ameriški senat je s 57 glasovi proti 42 potrdil nekdanjega kongresnika in direktorja Cie Mika Pompea na položaj državnega sekretarja ZDA, kamor prihaja namesto naftnega direktorja Rexa Tillersona, ki ga je Trump po letu dni vodenja ameriške diplomacije odpustil.

Izid glasovanja na koncu niti ni bil tako katastrofalen, kot se je pričakovalo, saj se je kar nekaj demokratov ustrašilo jesenskih volitev in je glasovalo za potrditev Mika Pompea, da se ne bi izpostavili kritikam o škodovanju nacionalni varnosti ZDA v ključnem trenutku pred napovedanimi pogajanji Donalda Trumpa in predsednika Severne Koreje Kim Džong Una.

Pompeo je na položaj nato že prisegel, iz State Departmenta pa so sporočili, da bo vodil ameriško delegacijo na petkovem zasedanju zunanjih ministrov držav članic zveze Nato v Bruslju. Nato bo obiskal Izrael, Jordanijo in Savdsko Arabijo.

Trump je v izjavi sporočil, da bo za ZDA "v tem kritičnem času v zgodovini" neverjetna pridobitev, da bo State Department vodil domoljub Pompeo, človek z velikanskim talentom, energijo in umom. "Vedno bo postavil interese ZDA na prvo mesto. Ima moje zaupanje. Ima mojo podporo," je sporočil.

Trump z Rexom Tillersonom ni imel najboljših odnosov in je državnega sekretarja v javnosti večkrat popravljal, tako da ne zavezniki niti nasprotniki niso vedeli, ali lahko šefa State Departmenta jemljejo resno. Odpustil ga je letos preko Twitterja ob koncu Tillersonove velike afriške turneje, kar je voditeljem afriških držav poslalo sporočilo, koliko pomenijo njihovi dogovori s Tillersonom.

Pompeo je druge vrste človek kot Tillerson, kar je nakazal s spremembo mnenj o zunanji politiki, da je prišel na Trumpovo linijo. Med drugim je sedaj prepričan, da je bila iraška vojna leta 2003, ki jo je podpiral, velika napaka. Trumpu se je prikupil kot direktor Cie, ki mu je v Ovalni pisarni redno poročal o vprašanjih nacionalne varnosti in sta vzpostavila pristne stike.

Tillerson je med drugim opozarjal Trumpa, naj ne zapusti iranskega jedrskega sporazuma in pariškega podnebnega sporazuma. Prizadeval si je za diplomatsko iskanje rešitve problema jedrske Severne Koreje, pri čemer ga je Trump najprej javno osmešil, sedaj pa načrtovano srečanje s Kimom hvali kot svoj velik dosežek.

Pompeo se je naučil to, kar bi se morali v bistvu vsi ameriški zavezniki in nasprotniki. Namreč, da izjave Trumpovih ministrov in članov vlade ne pomenijo veliko, dokler jih ne potrdi predsednik.

Mike Pompeo je novi državni sekretar ZDA.
Mike Pompeo je novi državni sekretar ZDA. FOTO: AP

Pompeo je okoli velike noči odpotoval v Pjongjang in se srečal s Kimom na skrivaj, kar je malce razburilo nekatere senatorje, vendar je večina ostala pragmatična, saj se vrh Trumpa s Kimom kot kaže res bliža in je potrebno delati na zadevah. Poleg tega se jih nekaj sooča s problemom ponovne izvolitve v državah, kjer Trump ni izrazito nepriljubljen.

Trump bo imel sedaj okoli sebe nacionalno-varnostne svetovalce, od katerih bo najbolj "mirovniški" general, ki si je skozi kariero prislužil vzdevek "pobesneli pes" (Mad Dog). Obrambni minister James Mattis je po poročanju ameriških medijev doslej že nekajkrat preprečil oborožene spopade z Iranom.

Pompeo velja za jastreba, novi svetovalec za nacionalno varnost John Bolton že leta zahteva bombardiranje Irana in tudi Severne Koreje, čeprav se je glede slednje sedaj unesel in kot je včasih kritiziral že samo idejo možnosti pogovora med voditeljema ZDA in Severne Koreje, sedaj to na vsa usta hvali.

Namesto Pompea na položaj direktorice Cie prihaja profesionalka vohunske agencije Gina Haspel, ki ni imela nobenih težav z uničevanjem dokazov o mučenju terorističnih osumljencev oziroma pred tem vodenja tajnih zaporov Cie, kjer so mučenja opravljali.

Trump je že med kampanjo govoril, da bi bilo potrebno s teroristi ravnati še hujše in je predlagal pobijanje njihovih družin. Proti Haspelovi je nedavno objavilo odprto pismo več kot 100 upokojenih generalov ZDA, vendar pa takšni pozivi v času sedanje vlade ne pomenijo veliko.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

samuray1
27. 04. 2018 20.18
Jasno kot beli dan.vojni hujskač je nemudoma pridrvel v NATO zločinsko jazbino. Še sam bog ne more vedeti kje zopet bodo umirali nedolžni? Morda v Siriji,Iranu ali pa celo v Novo Rosiji.Toda vsem je že jasno da vse dokler ne bodo neki novi osvoboditelji vdrli v zahodnjaško NATO jazbino,kakor Rusi v Berlin da miru ne bo!
emilzapata
27. 04. 2018 08.47
+3
tale model izjavlja, da je potrebno za vsako ceno zaustaviti Rusijo in Putina, kajti dosedaj še nobene ukrep proti Rusiji ni deloval, ne sankcije, ne izgon diplomatov,niti podpihovanje strasti in pomoč v Ukrajini, gruziji, Siriji, nazadnje tudi Armeniji. Torej kaj bo storil, me močno zanima.
Apostol1
27. 04. 2018 09.40
+2
Nič še naprej bodo rovarili samo brez uspeha dokler je Putin na čelu Rusije, če se bo pa zgodilo, da pride za predsednika kakšen tak nesposobnež in pijanec kot je bil Jelcin potem se bo pa ravnovesje porušilo in to je nevarnost za svet.