Veliko Britanijo in Irsko naj bi v prihodnjih mesecih zadelo več neurij z močnim vetrom, ki naj bi občasno dosegla tudi Francijo in Nizozemsko. Kot opozarjajo, lahko takšna neurja povzročijo izpade elektrike, lokalno pa tudi večjo gmotno škodo, pravi meteorolog Tyler Roys: "V jeseni so drevesa še polna listov, kar poveča možnost poškodb dreves, s tem pa je povezanih tudi več motenj v transportu." Močan veter lahko spremljajo tudi močni nalivi.
Pirenejski polotok naj bi medtem še nekaj časa beležil visoke temperature, preden bodo nižje temperature in padavine prinesle olajšanje. Nadpovprečno toplo naj bi bilo v Španiji in na Portugalskem ter na jugu Francije. Vseeno temperature ne bodo primerljive s tistimi, ki so jih na ta območja v zadnjih tednih prinesla obdobja izrazite vročine. Bo pa zaradi relativno visokih temperatur in malo padavin še naprej povečana nevarnost požarov v naravnem okolju.
Občutna sprememba vremena naj bi se na tem območju zgodila oktobra. Takrat naj bi bilo veliko padavin, vendar bo to prineslo novo težavo – nevarnost poplav. Padavine naj bi bile namreč silovite, izsušena zemlja pa dežja ne bo mogla pravočasno vpiti. Deževen naj bi bil na tem območju tudi november.
Medtem naj bi precej prijetne temperature in daljša suha obdobja jesen prinesla na območju od Francije do Poljske in Slovaške. Temperature naj bi bile sicer nekoliko nad povprečnimi za to območje, kar naj bi pomenilo vreme, ugodno za aktivnosti na prostem v septembru in oktobru. Večji del septembra naj bi se temperature v Parizu, Berlinu in Varšavi gibale med 20 in 25 stopinjami Celzija. Lepi jesenski dnevi naj bi se nadaljevali tudi oktobra, kar je na primer dobra novica za obiskovalce prireditev na prostem, med drugim Oktoberfesta.
Sredina ali konec novembra pa naj bi nato nad kraje od Berlina do Prage in Varšave prinesla občutno ohladitev, morda tudi sneg.
Kar v tem delu Evrope najbolj skrbi vremenoslovce, je nadaljevanje obdobij brez padavin, kar pomeni nadaljevanje suše, s tem pa težave za nemške in francoske kmete. Bo pa bolj suha jesen voda na mlin poljskih, beloruskih in čeških kmetov, ki bodo takrat želi svoje pridelke.
Nepredvidljivo, občasno nevihtno vreme se bo nad Italijo in Balkanom nadaljevalo tudi jeseni. Septembra tako še naprej obstaja nevarnost močnih neviht, tudi poplav in zemeljskih plazov.
Nalivi naj bi se na tem območju pojavljali tudi oktobra in novembra, temperature naj bi bile nekoliko pod povprečjem. Konec jeseni naj bi prinesel mraz in možnost snega – predvsem v Romuniji, Srbiji in BiH. Nepredvidljivo jesensko vreme sicer ne bo pozitivno vplivalo na kmetijstvo, opozarjajo vremenoslovci.
Medtem pa naj bi bila na vzhodu Evrope jesen hladnejša od povprečja, še posebej naj bi bili vdori hladnega zraka pogosti oktobra in novembra. Prav tako naj bi bilo precej padavin, še posebej v Ukrajini.
November naj bi prinesel še posebej nizke temperature, zaradi česar naj bi vreme tu bolj spominjalo na december ali januar, pravijo vremenoslovci. Vzhod Evrope naj bi tako že novembra dobil nadpovprečno veliko snežno pošiljko, mraz in pogosto sneženje pa naj bi nato vztrajala tudi skozi zimo.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.